Hlavní obsah

U Švédska objevili vrak lodi, možná je v něm poklad ze 14. století

15. 7. 2011, 16:15 – Stockholm

Vrak lodi, který byl objeven nedaleko švédského ostrova Gotland v Baltském moři, by se mohl být dlouho hledaným plavidlem dánského krále Valdemara IV. Atterdaga se zlatým a stříbrným pokladem, jež se potopilo v těchto místech v roce 1361.

Foto: Profimedia.cz

Pobřeží u švédského ostrova Gotland

Článek

Zmíněná loď, která podle všeho patří k nejstarším zachovalým vrakům na světě, byla odhalena prostřednictvím sonaru ve stometrové hloubce u východošvédského pobřeží mezi ostrovy Gotland a Öland.

Historikové již dlouho v této oblasti pátrají. Jde o loď, jež převážela zlato a stříbro z města Visby, které král dobyl.

Odborník na vraky lodí Erik Bjurström švédskému deníku Barometern řekl, že si je téměř jistý, že sonar odhalil právě toto pohřešované středověké plavidlo. Objevená koga, tedy plachetní obchodní nebo válečná loď, která byla používána ve středověku německou hanzou a jejíž konstrukce vycházela z vikingských lodí, je malá, na délku měří 28 metrů a na šířku sedm metrů.

List Barometern připomněl, že dno Baltského moře je ideální pro uchování lodních vraků – je rovné a hladina kyslíku ve vodě je velmi nízká. Baltskému moři se také doposud vyhýbali mořští mlži zvaní sášeň lodní, kteří jsou největším nepřítelem dřevěných lodí a konstrukcí.

Podle deníku Barometern se vědci chystají v příštích několika dnech vyslat k vraku dálkově ovládaná vozítka vybavená kamerami, která by mohla tušení expertů potvrdit.

Od začátku července je to již druhý významný nález vraku lodi v této oblasti. Na začátku měsíce byla u pobřeží Gotlandu objevena loď ze 16. století.

Poklad z Visby
S legendárním plavidlem se vracel dánský král Valdemar IV. Atterdag (asi 1320–1375) v roce 1361 domů po dobytí Visby, hlavního města ostrova Gotland.
Král Valdemar IV. se rozhodl ostrov Gotland napadnout, aby zmenšil vliv hanzy, tedy svazku obchodních měst, který působil především v oblasti Severního a Baltského moře. Podle vyprávění Valdemar obyvatele ostrova Gotland nenáviděl. Trnem v oku mu prý bylo zvlášť Visby, kde slyšel, že o něm zpívají posměšné písně.
Když se Visby zmocnil, nařídil Valdemar tamním občanům, aby do tří dnů naplnili tři obrovské pivní sudy zlatem a stříbrem, jinak dovolí svým mužům město vyplenit.
Sudy byly plné ještě před soumrakem prvního dne a Dánové s pokladem vyrazili k vlasti. Jedna z dánských lodí se ale cestou ztratila, a ačkoli po ní pátrala řada expertů, nebyla doposud nalezena.

Reklama

Související témata:

Výběr článků