Hlavní obsah

Tisíce Poláků demonstrovaly proti vládě a ovládnutí médií

9. 1. 2016, 15:41 • Aktualizováno 9. 1. 2016, 16:14

Ve dvou desítkách polských měst demonstrovaly tisíce lidí proti konzervativní vládě, která v pátek vyměnila vedení ve veřejnoprávních médiích. Demonstranti to vnímají jako snahu o jejich ovládnutí.

Foto: Kacper Pempel, Reuters

Demonstrace ve Varšavě

Článek

"Televize je vaše, ovladače jsou naše!" a "Svobodná stanice, žádná kolaborace!" skandovalo několik tisíc lidí před varšavským sídlem Polské televize. "Nová vláda nám slibovala média bez reklam, ale zdá se, že budeme mít média bez diváků," prohlásil na demonstraci publicista Slawomir Sierakowski, obávající se o svobodu slova v podmínkách, kdy "míra vlastenectví regulována shora".

Varšavský místostarosta Jarosław Jóžwiak z opoziční Občanské platformy odhadl počet demonstrantů na 20 000.

"Ubráníme ústavu! Nesouhlasíme s přeměnou na Budapešť!" volalo asi 350 lidí v Rzeszowu v narážce na podezření, že Polsko nyní kráčí ve stopách vladý maďarského premiéra Viktora Orbána. Asi 500 lidí demonstrovalo před sídlem Polského rozhlasu v Krakově.

Foto: Kacper Pempel, Reuters

Demonstranti nesouhlasí se snahou vlády ovládat veřejnoprávní média.

"Jsme tu, protože je ohrožena svoboda médií, je ohrožená demokracie. Média jsou důležitá pojistka demokracie. Pokud se nebudou smět dívat vládě na ruce, pak občané nebudou vědět, co vláda dělá," vysvětloval organizátor protestů Maciej Kijowski z Výboru na obranu demokracie (KOD) v Lodži. "Doufám, že se nás sejde hodně a předvedeme svůj odpor. Tak, aby to uslyšela i vláda," dodal.

Kritika Kaczyńského

Terčem nevole jsou noví vládci země ze strany Právo a spravedlnost (PiS) bývalého premiéra Jaroslawa Kaczyńského, která v říjnových volbách drtivě porazila předchozí vládu a získala rozhodující většinu v novém parlamentu, takže poprvé od pádu komunismu v roce 1989 mohla vytvořit jednobarevný kabinet. Vzápětí se pokusila ovládnout všechny klíčové pozice v zemi, včetně justice.

KOD v polovině loňského prosince dostal do varšavských ulic na 50 000 demonstrantů proti "diktatuře většiny".

Tentokráte hodně Varšavanů podle listu Gazeta Wyborcza přišlo demonstrovat s nálepkami "nejhorší druh Poláka", protože takto nazval odpůrce nové vlády Kaczyński, pokládaný za hlavního strůjce posledních změn v zemi.

Kromě metropole se podle deníku demonstrovalo také v Krakově, Vratislavi, Bydhošti, Lodži, Katovicích, Gdaňsku a dalších velkých polských městech.

Evropská komise chce o situaci jednat

Nad počínáním polské vlády se už pozastavila Evropská komise, která hodlá ve středu jednat o stavu právního státu v Polsku.

Konzervativní vláda své kontroverzní kroky odůvodňuje snahou odstranit z cesty chystaných reforem překážky, nastražené během předchozích osmi let liberálních vlád.

Reklama

Související články

Výběr článků