Hlavní obsah

Tisíce eur mají motivovat vzdělané Slováky k návratu domů

9. 5. 2015, 23:29
Právo, ivi

Tisíce eur mají být motivací k návratu na Slovensko pro slovenské vědce a odborníky, kteří studovali a pracují v zahraničí. Finanční příspěvek se týká například uhrazení školného.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Euro bankovky

Článek

Vláda láká zpět domů především talentované Slováky do třiceti let, kteří studují v cizině. Resort školství jim nabízí proplacení školného do výše deset tisíc eur (275 tisíc korun). Starším a zkušenějším lidem nabízí až 50 tisíc euro (1,3 miliónu korun). Polovinu částky dostanou po uzavření pracovní smlouvy na Slovensku, druhou po odpracování jednoho roku.

Za iniciativou je Slovenská akademie věd, která už delší dobu bije na poplach v souvislosti s odlivem mozků do zahraničí. O návratu odborníků si stát slibuje zlepšení situace ve vědě, výzkumu a vysokoškolského vzdělávání.

Projekt s názvem Návrat domů spouští slovenské ministerstvo školství ve spolupráci s resortem financí. Pro roky 2015 až 2018 je k tomuto účelu vyčleněno milión eur (27,5 miliónu korun).

„Jedná se o stipendijní program pro lidi, kteří mají zájem vrátit se na Slovensko. Je to jasný signál, že máme zájem o tyto lidi,“ zdůraznil ministr školství Juraj Draxler. Ministerstvo počítá, že v první vlně by se na Slovensko mohlo vrátit 50 lidí ročně.

Reklama

Související témata:

Výběr článků