Hlavní obsah

The Economist: Nerudný strýček Václav poškodil české předsednictví

5. 12. 2008, 18:59 – LONDÝN

Český prezident Václav Klaus se podle britského týdeníku The Economist považuje za státníka chránícího české zájmy a liberalismus, ale s blížícím se českým předsednictvím v Evropské unii jeho přímočaré hulvátství vypadá spíše jako dárek evropským nepřátelům liberalismu. The Economist to napsal v komentáři, který je pod titulkem Nerudný strýček Václav věnován českému prezidentovi a v němž se uvádí, že Klaus již nyní české předsednictví "velmi poškodil".

Článek

Respektovaný týdeník současně zdůrazňuje, že by bylo škoda, kdyby české předsednictví bylo odsunuto stranou, "protože Češi mají některé dobré nápady" a jsou nadšenými stoupenci volného trhu. Připomíná tvrzení premiéra Mirka Topolánka, který označuje společnou zemědělskou politiku za nesmyslnou, chce vytvořit evropskou energetickou politiku, jež by omezila závislost na Rusku, a chce věnovat mnohem větší pozornost východním sousedům unie jako je Ukrajina.

Václav Klaus ale v českém poselství udělal zmatek, píše týdeník. Kritizoval podporu, kterou česká vláda vyjádřila Gruzii, a vedl opozici proti lisabonské smlouvě u ústavního soudu. "V důsledku toho se zdá jisté, že Češi lisabonskou smlouvu neratifikují do začátku předsednictví. Ať si o ní myslíme cokoli, oslabí to věrohodnost České republiky, až bude předsedat debatám o budoucnosti Evropy."

The Economist také líčí oběd, který uspořádal francouzský velvyslanec v Praze pro své kolegy ze zemí EU a na který byl jako čestný host pozván také Klaus. Na zdvořilé otázky, jak budou Češi během předsednictví přistupovat k různým unijním politikám, prezident prý pokaždé zavrčel, že je proti EU a tak nemá důvod na takové otázky odpovídat. České předsednictví je nevýznamné, protože unii dominují její velcí zakládající členové, dodal.

Všichni ví, že slovinské předsednictví byla fraška, k níž napsaly scénář velké země jako Francie a Německo, řekl pak Klaus podle týdeníku slovinskému velvyslanci.

Prezident je prý hulvátský, ale má i pravdu

Lidé v Praze zdůrazňují, že prezident neřídí zahraniční politiku a během předsednictví bude mít malou úlohu. Ale tento oběd ukázal na tři skutečnosti, které hrozí zastínit půl roku českého předsednictví. Za prvé, Václav Klaus je na hlavu státu neobvykle hulvátský. Za druhé, není hloupý a má pravdu, že velké země staré Evropy mají nyní sklon zastrašovat ostatní, píše The Economist. Připomíná "tajemný plán", o kterém chvíli mluvili spolupracovníci francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho a který předpokládal, že by Francie i po skončení svého předsednictví hostila summity zemí eurozóny, kam ČR nepatří. Pro případ, že by Češi během svého předsednictví "sabotovali" EU, jak "taktně" řekl francouzským novinářům představitel Elysejského paláce.

S tím souvisí třetí nepříjemný fakt o Václavu Klausovi. I když nemá velké oficiální pravomoci, aby předsednictví pokazil, již ho velmi poškodil, protože poskytl munici těm evropským zemím, které by rády odsunuly Čechy stranou, napsal The Economist.

"Patriarcha má rád pozornost"

Dodává, že velkou roli hraje domácí politika. Václav Klaus chce, aby byl premiér Topolánek svržen na víkendovém sjezdu ODS, píše týdeník a myslí si, že Topolánek vydrží přinejmenším ještě rok. "Ve vládních kruzích v Praze nálada připomíná rodinné přípravy na svatbu, proti níž se staví přímočarý patriarcha. Někteří doufají, že nerudný strýček dá rodině přednost a zůstane zticha. Jiní s obavami vnímají, že jeho hněv je upřímný. Když se to dá dohromady s tím, jak má patriarcha rád pozornost, lidé se obávají, že propukne scéna před hosty."

Václav Klaus by bezpochyby takovou domácké přirovnání odmítl. Považuje se za státníka chránícího české zájmy a liberalismus. Ale s blížícím se českým předsednictvím jeho přímočaré hulvátství vypadá spíše jako dárek evropským nepřátelům liberalismu. To není ani příjemné ani chytré, napsal The Economist v článku doprovázeném karikaturou Klause v podobě chrliče na ochozu pražského chrámu.

Reklama

Související témata:

Související články

The Times: Václav Klaus, provokatér z Prahy

16. 11. 2008, 16:59

Český prezident Václav Klaus byl kritizován za své výroky proti Evropské unii v Dublinu, ale jemu nikdy nevadilo dělat si nepřátele. V rozsáhlém profilu...

Výběr článků