Hlavní obsah

Tanker Waldhof havaroval kvůli jiné lodi, Čech nezvěstný

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Hamburk

Podle odborného posudku zavinila lednovou havárii říčního tankeru Waldhof na Rýně patrně jiná loď plující v protisměru. Ta Waldhof donutila přiblížit se příliš ke břehu, kde tanker narazil na mělčinu a převrhl se. Vyplývá to z analýzy vypracované z radarových snímků. Při nehodě zahynuli patrně dva lidé včetně Čecha. Agentuře DPA to řekl Johannes Trost, právník rejdařství, jemuž ztroskotané plavidlo patřilo.

Článek

Tanker Waldhof přepravující 2400 tun kyseliny sírové z chemického závodu BASF v Ludwigshafenu do přístavu v belgických Antverpách se převrhl na Rýnu 13. ledna. Neštěstí se stalo v úzkém místě řeky pod skálou Loreley nedaleko Mohuče.

Ze čtyřčlenné posádky se dva lidé zachránili, dva zřejmě zahynuli. Tělo 63letého lodníka ze Saska bylo o měsíc později, po vyproštění vraku lodi z řečiště, nalezeno v obytné kabině. Čtvrtý lodník, český občan, zůstává i po více než půl roce nezvěstný, uvedla dnes DPA. V týdnech po havárii lidé ze břehu údajně dvakrát spatřili na úrovni města Boppard i dále po proudu plout mrtvolu, ale tělo nakonec nalezeno nebylo.

Hrozba ekologické katastrofy

Havárie představovala vzhledem k nákladu hrozbu ekologické katastrofy. Odčerpat se podařilo jen menší část kyseliny, vrak s plným nákladem byl stále příliš těžký a nešlo ho vyprostit. Proto se odborníci nakonec rozhodli zbylou kyselinu pomalu vypustit do řeky v přesvědčení, že v obrovském průtoku Rýna se kyselina rychle naředí. Měření kyselosti vody níže po proudu jejich předpoklady potvrdilo.

Havárie značně omezila lodní dopravu po Rýnu, na jehož horním toku se nahromadilo téměř 400 lodí. Provoz byl zcela obnoven až v polovině února, kdy se podařilo vrak obřími jeřáby odstranit.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám