Článek
Ve Francii žádali o azyl nejvíce Haiťané a Ukrajinci, ve Španělsku právě Venezuelané. V únoru obdržely země EU přibližně 69 tisíc žádostí o azyl, což je klesající trend od loňského října.
Vývoj, který se týká Syřanů, je podle Unie pozoruhodný. O azyl jich požádalo pět tisíc, což je ve srovnání s říjnem loňského roku pokles o 70 procent. EU dává tento vývoj do souvislosti s pádem režimu Bašára Asada ve prospěch Haját Tahrír aš-Šám (HTS).
Více než deset let bylo největším příjemcem žádostí o azyl Německo. Letos v únoru se na první místo dostala Francie s 13 081 žádostí a Španělsko s 12 976 žádostmi a teprve třetí místo patří Německu (12 780). Dále hlásí 11 405 žádostí za únor 2025 Itálie. Dohromady tak byly v těchto čtyřech zemích podány téměř tři čtvrtiny všech žádostí v EU, uvádí úřad EUAA.
Nejvíce žadatelů o azyl pocházelo v únoru z Venezuely, dohromady 8500. Lidé jihoamerickou zemi opouštějí kvůli autoritářské vládě prezidenta Nicoláse Madura a vážným hospodářským problémům.
V posledních dvou letech se míra uznaných žádostí o azyl v rámci EU pohybovala kolem 40 procent. V lednu a únoru 2025 klesla na 25 procent, což je nejnižší úroveň od prvních měsíců pandemie covidu v roce 2020.
Na konci letošního února bylo v prvním stupni nevyřízeno přibližně 964 tisíc žádostí o azyl. Společně se Syřany (113 tisíc) čekali na rozhodnutí v prvním stupni Venezuelané (100 tisíc) a Kolumbijci (89 tisíc).