Hlavní obsah

Stoupenci nezávislosti Skotska získali většinu v místním parlamentu

8. 5. 2021, 20:29 – Edinburgh

Strany usilující o nezávislost Skotska získaly ve volbách většinu křesel v místním parlamentu, což jim dává prostor k prosazení referenda o vystoupení ze Spojeného království. Vyplývá to z průběžných výsledků voleb. Šéfka Skotské národní strany (SNP) Nicola Sturgeonová už dala najevo, že referendum je odhodlána prosadit. To nechce připustit britský premiér Boris Johnson.

Foto: Pool, Reuters

Nicola Sturgeonová

Článek

SNP a skotští Zelení, kteří jsou rovněž pro nezávislost, získali dohromady 65 z 87 poslaneckých míst, jejichž obsazení zatím volební komise stanovila. Skotský parlament má 129 křesel, sama SNP si zatím podle BBC zajistila 63 a Zelení dvě křesla.

Sturgeonová prohlásila, že by bylo absurdní, kdyby se jakýkoliv politik v Londýně snažil referendum o nezávislosti zablokovat. „Jedinými lidmi, kteří mohou rozhodnout o budoucnosti Skotska, jsou Skotové,“ uvedla.

SNP v roce 2011 získala ve skotském parlamentu většinu a tehdejší premiér David Cameron pak umožnil uspořádat referendum. V roce 2014 v něm ale 55 procent voličů odtržení od Spojeného království odmítlo.

Reklama

Související témata:

Výběr článků