Hlavní obsah

Slovinci znovu blokují vstup Chorvatska do EU, neví se proč

17. 12. 2009, 15:11 – Brusel

Slovinsko znovu blokuje rozhovory o vstupu Chorvatska do Evropské unie. Informoval o tom týdeník European Voice. Lublaň jednání blokovala i v uplynulých měsících kvůli hraničním sporům, které se však před nedávnem podařilo vyřešit. Příčinu nových problémů nikdo nezná.

Článek

EU chtěla v pondělí 21. prosince s Chorvatskem otevřít další tři vyjednávací kapitoly (životní prostředí, rybářství, zahraniční a bezpečnostní politika), Slovinci však vyjádřili své výhrady a celý proces přistoupení Chorvatska se tak znovu nejspíš zdrží.

Diplomaté původně odhadovali, že by Chorvatsko mohlo do unie vstoupit již v roce 2010 a ještě letos připadal v úvahu rok 2011, který se ovšem díky dalšímu zdržení zdá nereálný. Chorvaté by se tak 28. členským státem EU mohli stát v roce 2012, ale není vyloučeno, že až v roce 2013.

"Tři nové kapitoly se v současnosti řeší a měly by být připraveny (k jednání) začátkem roku 2010," řekla týdeníku mluvčí slovinské vlády.

Nespecifikované výhrady

Slovinci ovšem odmítají své výhrady jakkoliv blíže specifikovat, což znepokojuje i Švédsko, které v současnosti předsedá Evropské unii. "Nikomu nedovolíme, aby vetoval snahu svého souseda. Tohle není způsob, jakým v Evropě pracujeme," uvedl švédský ministr zahraničí Carl Bildt.

Slovinsko jako člen EU blokovalo deset měsíců přijímací proces Chorvatska do unie. Všechny hraniční spory mezi nimi by nyní měla vyřešit mezinárodní arbitráž, kterou koncem listopadu ratifikoval chorvatský parlament. 

Reklama

Související témata:

Výběr článků