Článek
„Pandemická dohoda žádným způsobem neohrožuje suverenitu jednotlivých zemí. Nikdo nemůže nikomu přikázat například povinnost naočkovat se či uplatňovat lockdowny. To je jednoduše lež,“ uvedl Šaško v prohlášení zveřejněném na Facebooku.
Podle Šaška WHO ještě bude o pandemické dohodě diskutovat, konečnou podobu by dokument měl mít za rok až 18 měsíců a následně ho budou ratifikovat členské státy na národní úrovni.
„Budu vysvětlovat, že cílem této dohody je umožnit členským státům přístup k nejmodernějším vědeckým poznatkům, nástrojům a procesům, jak se co nejlépe bránit případné budoucí pandemii,“ řekl Šaško. Dodal, že zahraniční partnery chce ujistit, že Slovensko má zájem být nadále součástí vyspělého světa.
Podle Šaška pandemická dohoda není žádným celosvětovým nařízením, ale globální dohodou téměř všech zemí světa, jak nejlépe a především společně čelit hrozbě případné další pandemie. „Jejím cílem je zabránit, aby vůbec takováto pandemie propukla,“ dodal Šaško.
Kritika prezidenta
Slovenský prezident Peter Pellegrini mluví v souvislosti s odmítáním pandemické dohody o nezodpovědnosti.
„Slovensko si samo omezuje přístup ke sdílení ověřených informací s nejvyspělejšími zeměmi světa o možnostech co nejlepšího zvládnutí případné pandemie v budoucnu,“ cituje Pellegriniho agentura TASR.
„Mrzí mě, že pro pár domácích získaných politických bodů zbytečně riskujeme pověst Slovenska v zahraničí a zavíráme si cestu k lepší ochraně zdraví slovenských občanů,“ dodala hlava státu ve zjevné narážce na postoj vládního Směru a premiéra Fica.
Slovensko se nakonec zdrželo
Fico před pondělním hlasováním ve WHO označil pandemickou dohodu za škodlivou pro suverénní země a slovenská delegace měla pokyn dohodu nepodpořit, neboť podle něj narušuje princip suverenity členských států a nepřiměřeně zasahuje do sféry lidských práv.