Hlavní obsah

Slovensko ve strachu: Vražda novináře měla souviset s jeho prací

26. 2. 2018, 10:49 – Bratislava • Aktualizováno 26. 2. 2018, 12:24
Právo, Ivan Vilček

Vražda slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně s největší pravděpodobností souvisí s jeho investigativní prací, uvedl v pondělí policejní prezident Tibor Gašpar. Mladého muže vrah zabil střelou do hrudníku, žena byla zavražděna kulkou do hlavy a jednalo se tedy o předem plánovanou, úkladnou vraždu.

Foto: Repro Aktuality.sk

Ján Kuciak

Článek

Gašpar uvedl, že oběti byly zastřeleny, každá jednou ranou. Vražda se stala v období od čtvrtka do neděle, kdy byly nalezeny jejich ostatky.

„Policie postupovala na základě oznámení matky, která se od čtvrtka nemohla spojit se svou dcerou,“ řekl policejní prezident.

Po příjezdu policie na místo byla nalezena dvě těla. „Novinář byl zastřelen ranou do hrudi a jeho přítelkyně ranou do hlavy,“ upřesnil Gašpar. „S jistotou to upřesní soudní pitva,“ dodal.

Kuciak s přítelkyní byli zavražděni ve svém bydlišti v obci Veľká Mača u Galanty. Dům si koupili a přestavovali ho svépomocí. S partnerkou byl Kuciak zasnoubený a chystali svatbu.

Policejní prezident přislíbil, že nasadí všechny možné kapacity, aby byl případ objasněn. „Slovensko ještě nečelilo takovému bezprecedentnímu útoku na novináře,“ řekl Gašpar.

Ján Kuciak

  • Zavražděný sedmadvacetiletý Ján Kuciak pracoval pro vydavatelství Ringier Axel Springer, provozovatele serveru Aktuality.sk, tři roky. Jako reportér on-line portálu se věnoval kromě jiného podezřením z daňových podvodů, které se týkaly i lidí označovaných za blízké vládní straně Směr-sociální demokracie premiéra Roberta Fica.
  • Psal také o kontroverzním podnikateli Marianu Kočnerovi, který ho prý zastrašoval. Na sociální síti pak Kuciak uvedl, že na Kočnera podal trestní oznámení a že ani po 44 dnech nebyl případ přidělen konkrétnímu policistovi.
  • Se svou přítelkyní Martinou byl zavražděn 21. února 2018. 
  • Objednavatel/objednavatelé vražd nebyli nikdy za zločin odsouzení. Politici, kteří měli být - byť prostřednictvím přátel - s kauzou spojení, stále figurují v nejvyšších patrech slovenské politiky, včetně Roberta Fica.

Vybraní novináři prý dostanou ochranu, někteří budou pravděpodobně vybavení přístrojem, který jim umožní spustit alarm v případě tísně, a „dalšími technickými prostředky, které umožní rychlý zásah policie,“ dodal Gašpar, který vyzval novináře ke spolupráci.

Reklama

Související články

Výběr článků