Článek
Návrh počítá se snížením horních hranic trestních sazeb u několika extremistických trestných činů, například u založení, podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení základních práv a svobod. U tohoto paragrafu má nově hrozit nižší trest odnětí svobody a častěji by připadaly v úvahu podmínky a alternativní tresty.
Zmírnit se mají také tresty za hanobení národa či rasy a za popírání holokaustu, kde by horní hranice trestu klesla z tří let na jeden rok vězení. Návrh zároveň zcela vypouští trestnost výroby, šíření a přechovávání extremistických materiálů, což dosud patřilo mezi základní nástroje v boji proti neonacismu a dalším extremistickým hnutím.
Koaliční strana Hlas ale návrh odmítá. „Navrhovatel tohoto zákona se v jedné zásadní věci mýlí: Slovensko není národ, který by byl připraven dělat kompromisy s extremismem. Tento návrh nečte naši historii ani naše hodnoty správně. Proto ho strana HLAS odmítá. Protože je v rozporu se vším, co nás jako národ a občany Slovenské republiky hodnotově definuje,“ uvedla mluvčí Hlasu Michaela Eliášová.
Podezření na pomoc Bombicovi
Opozice upozorňuje, že návrh přichází krátce před začátkem procesu s Danielem Bombicem, známým dezinformátorem a podporovatelem strany Směr a jejích spojenců. Bombic čelí obžalobě za 26 skutků extremismu, mimo jiné za projev sympatií k hnutí potlačujícímu základní práva, šíření extremistických materiálů a podněcování k národnostní, rasové a etnické nenávisti.
Bombic je ve vazbě od loňského roku, soud s ním je naplánován na druhou polovinu ledna. Poslanci SNS návrh obhajují s tím, že je potřeba „racionálnější a diferencovanější“ trestní politika a větší prostor pro alternativní tresty. Kritici ale tvrdí, že novela může přímo ovlivnit Bombicův případ.
Progresivní Slovensko (PS) a další opoziční subjekty mluví o „legalizaci extremismu“ a varují před fašizací Slovenska. Podle PS by po schválení zákona přestalo být trestné držení a šíření extremistických materiálů a stát by přišel o klíčové nástroje k ochraně menšin a potírání nenávistných projevů.
Exministr vnitra a poslanec PS Jaroslav Spišiak připomněl, že vláda už dříve omezila nástroje proti organizovanému zločinu a snížila tresty pro část kriminálníků, a nyní podle něj „přichází na pomoc neonacistům a dalším extremistům“. Hnutí Slovensko i další opoziční strany vyzývají koalici, aby návrh stáhla.

