Hlavní obsah

Slovenská vláda se chystá zahýbat s příspěvky stranám. Fico pokukuje i po změně volebních pravidel

2:02
2:02

Poslechněte si tento článek

Slovenská vláda se chystá zahýbat s příspěvky politickým stranám. Neměly by je například dostat ty, které se po volbách nedostanou do parlamentu. Méně peněz by podle návrhu zákona také strany dostaly v případě nepříznivé ekonomické situace. Premiér Robert Fico (Směr) připustil i možnost zvýšení hranice pro vstup do parlamentu ze současných pěti na sedm procent, pro to ale nemá u vládních partnerů podporu.

Foto: AP

Slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok

Článek

Ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) argumentuje, že i politické strany by se měly podílet na konsolidaci veřejných financí.

Ke krácení příspěvků pro politické strany dojde podle jeho návrhu po dalších parlamentních volbách v případě, že deficit státního rozpočtu bude před volbami tři a víc procent HDP. Příspěvky by pak měly být nižší o 30 procent. V roce 2024 dosáhl deficit 5,25 procenta.

„Úspora pro stát může dosáhnout až 32 milionů eur (797 milionů korun – pozn. redakce),“ informoval slovenský ministr vnitra.

„V případě, že se zemi bude ekonomicky dařit, příspěvky politickým stranám by měly být vyplaceny v plné výši,“ poznamenal podle agentury TASR ministr.

Návrh zákona také počítá s tím, že příspěvek od státu by měly dostat pouze strany, které překročí pětiprocentní hranici, jež je nyní potřebná pro vstup do parlamentu. Dosud měly nárok už po zisku tří procent ve volbách.

Měla by se také zvýšit volební kauce pro parlamentní volby ze současných 17 tisíc na 50 tisíc eur (423 tisíc až 1,2 milionu korun).

Zvýšení kvóra

Premiér Fico připustil také možnost zvýšení hranice pro vstup do parlamentu ze současných pěti na sedm procent, pro to ale nemá v kabinetu podporu.

Vládní strana Hlas tuto možnost odmítá, protože její preference dramaticky klesají. Podle květnového průzkumu agentury Ipsos by Hlas volilo už pouze 8,4 procenta Slováků.

SNS, jež spolu se Směrem a s Hlasem vládní koalici tvoří, je na tom podle průzkumu se třemi procenty preferencí ještě hůř.

Výběr článků

Načítám