Hlavní obsah

Skandál v Anglii: V nemocnicích se nakazilo koronavirem přes 32 000 lidí, čtvrtina je po smrti

Londýn

V anglických nemocnicích se od března loňského roku nakazilo covidem nejméně 32 307 lidí, z nichž zemřelo 8747. Během 28 dní od posledního pozitivního testu tedy zemřelo 27,1 procenta lidí, kteří se nakazili koronavirem v nemocnici. Plyne to ze statistik nemocnic spadajících pod britskou Národní zdravotní službu (NHS), o kterých informoval list The Guardian.

Foto: Stefan Wermuth, Reuters

Ilustrační foto

Článek

List data získal z 81 ze 126 anglických nemocničních zařízení. Bývalý ministr zdravotnictví Jeremy Hunt uvedl, že nákaza covidem v nemocnicích „zůstává jedním z tichých skandálů této pandemie, kdy došlo k mnoha tisícům úmrtí, jimž se šlo vyhnout“.

Všech 8747 obětí připadalo na lidi, kteří byli v nemocnici z jiných příčin, měli úrazy po pádu, zhoršila se jim jejich vážná nemoc nebo byli po operaci.

Vedení NHS dlouhodobě tvrdilo, že nemocnice se od počátku pandemie těžce potýkaly se snahou zastavit v nich šíření covidu kvůli nedostatku jednolůžkových pokojů a zpočátku i kvůli nedostatku osobních ochranných pomůcek a neschopnosti testovat personál a pacienty. Mnohé nemocnice tak nebyly schopné oddělit covid pozitivní pacienty od nenakažených, což vedlo k nákaze mnohdy končící smrtí.

Tato nová čísla jsou zničující a vyvolávají nepříjemné otázky, zda byla v nemocnicích použita správná kontrola infekce.
Jeremy Hunt, bývalý britský ministr zdravotnictví

Varovná čísla

Nejvíce obětí – celkem 408 – ohlásila univerzitní nemocnice v Birminghamu, 279 jich bylo v Nottinghamské univerzitní nemocnici, 250 v Leicesteru a 247 v Liverpoolu.

Počet obětí v jednotlivých nemocnicích závisel na tom, jak velká byla nemocnice, kolik měla jednolůžkových pokojů, jaký byl počet lůžek na JIP a také jak moc byla nákaza rozšířená mezi obyvateli. Nejhorší byla situace v nemocnicích ve Wrightingtonu, Wiganu a Leightu, kde zemřelo 63,7 procenta lidí, jež se nakazili covidem v nemocnici, v trustu Gateshead health to bylo 55,6 procenta a ve Wirral university teaching hospital 53,5 procenta.

„Tato nová čísla jsou zničující a vyvolávají nepříjemné otázky, zda byla v nemocnicích použita správná kontrola infekce,“ uvedl Hunt, který vede sněmovní výbor pro zdravotní a sociální péči. „Úmrtnost mezi pacienty a zaměstnanci, kteří se nakazili v nemocnici, je hrozná a musí se zabránit tomu, aby se zopakovala před případnou třetí vlnou,“ uvedla kampaň za spravedlnost pro pozůstalé rodiny po obětech covidu-19.

List upozorňuje, že čísla zahrnují i lidi, kteří zemřeli po propuštění z nemocnice do 28 dnů od posledního pozitivního testu. Nerozlišuje ty, kteří zemřeli přímo na covid, a ty, kteří měli jinou nemoc a nakazili se covidem či jim covid zhoršil jejich zdravotní stav a vedl třeba k infarktu myokardu.

Mluvčí NHS uvedl, že nemocnice nelze vinit, protože důvodem nárůstu počtu nakažených v nemocnicích je nárůst nákazy v celé společnosti. Zdůraznil, že ohniska v nemocnicích jsou méně častá než jinde. A tvrdí, že v nemocnicích platí „robustní opatření pro kontrolu infekcí“, kdy jsou odděleni covidoví pacienti od necovidových a testují se všichni při přijetí a pak dvakrát týdne během prvého týdne hospitalizace. Tak tomu ale dřív nebylo.

Výběr článků

Načítám