Hlavní obsah

Šéf Evropské parlamentu Schulz chce za SPD kandidovat na kancléře

17. 11. 2016, 20:11 – Berlín

Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz, o němž se mluví jako o nástupci německého ministra zahraničí Franka-Waltera Steinmeiera, se této funkce ujme jen v případě, že bude zároveň kandidátem na kancléře za sociální demokracii. Tvrdí to server listu Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ).

Foto: Eric Vidal, Reuters

Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz

Článek

Steinmeier v úřadu končí v únoru, kdy by se jako kandidát vládní koalice měl stát německým prezidentem. Server se odvolává na informace vládních členů sociální demokracie, strana to jinak oficiálně popřela.

O Schulzovi se jako o možném kandidátovi na kancléře v Německu mluví už několik měsíců. Dosud se ale čekalo na to, jak se k možné vlastní kandidatuře postaví šéf sociální demokracie Sigmar Gabriel, který zatím s rozhodnutím váhá. Teď ho tedy Schulz, který mezitím usiluje také o to, aby zůstal v čele Evropského parlamentu, nutí k jasnému rozhodnutí.

Gabriel zatím neoznámil, zda bude kandidovat, i z toho důvodu, že si někteří jeho spolustraníci nejsou jisti, zda by měl šanci proti stávající kancléřce Angele Merkelové, o jejíž další kandidatuře téměř nikdo nepochybuje. Průzkumy veřejného mínění zatím o něco větší šance dávaly právě Schulzovi.

Reklama

Výběr článků