Hlavní obsah

Ruští námořníci budou za zajetí ukrajinských lodí vyznamenáni

3. 12. 2018, 19:19 – Moskva

Předseda Státní dumy, dolní komory ruského parlamentu, Vjačeslav Volodin v pondělí před novináři prohlásil, že nařídil příslušnému sněmovnímu výboru připravit návrh vyznamenání ruských pohraničníků, kteří v neděli 25. listopadu „odvrátili narušení ruských hranic ukrajinskými vojenskými plavidly”.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

BEZ KOMENTÁŘE: Zadržené ukrajinské lodě v přístavu na KrymuVideo: Reuters

 
Článek

Ruští pohraničníci si podle Volodina vedli bezchybně, hrdinsky a efektivně splnili své úkoly při ochraně hranic, přičemž respektovali mezinárodní normy a pravidla. Tento názor podle předsedy sdílejí všechny poslanecké kluby. "Kéž by to chápali i představitelé jiných států," prohlásil Volodin.

Ruská pobřežní stráž natočila, jak nabourala do ukrajinské lodiVideo: Novinky/Reuters

U Kerčského průlivu mezi Černým a Azovským mořem 25. listopadu ruské pohraniční jednotky ostřelovaly a zadržely tři lodě ukrajinského vojenského námořnictva a zajaly jejich posádky. Při tomto ozbrojeném střetu Rusové zranili tři Ukrajince. Kyjev zareagoval vyhlášením válečného stavu v části Ukrajiny.

Jablkem sváru je Kerčský průliv mezi Azovským a Černým mořem, přes který Rusové postavili most na poloostrov Krym, anektovaný Moskvou v březnu 2014. Anexi Ukrajina a většina zemí světa neuznává. Ukrajina v průlivu trvá na svobodné plavbě, zatímco Rusko tvrdí, že jde o jeho výsostné vody, kterými se smí plout jen s ruským povolením.

Foto: Mapy.cz

V reakci na incident americký prezident Donald Trump zrušil připravovanou schůzku s ruským protějškem Vladimirem Putinem. Nicméně oba prezidenti na summitu velkých ekonomik ze skupiny G20 v Buenos Aires krátce hovořili. "Odpověděl jsem na jeho otázky spojené s incidentem v Černém moři," citoval list Kommersant Putinova slova o setkání s Trumpem. "Měl svůj názor na tyto otázky a problémy, já jsem zastával svůj názor. Své názory jsme nezměnili," řekl Putin.

Reklama

Související články

Výběr článků