Hlavní obsah

Proměna dokonána. Věhlasný chrám Hagia Sofia konvertoval zpět k islámu

24. 7. 2020, 13:36 – Istanbul

Tisíce lidí, včetně tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana a členů jeho vlády, v pátek podle agentury Reuters dorazily na první velkou páteční modlitbu muslimů v istanbulském chrámu Hagia Sofia po téměř 90 letech.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

Chrám Hagia Sofia se otevřel jako mešitaVideo: Reuters

 
Článek

Místní média přinesla záběry davů lidí, kteří časně ráno běželi k bezpečnostním stanovištím, kde se kontrolovalo mimo jiné to, zda mají roušky kvůli koronaviru.

Davy se v pěti oddělených sekcích (dvou pro ženy a třech pro muže) modlily před chrámem, který se z muzea stal tento měsíc mešitou. Několik stovek muslimů pokleklo k modlitbám na tyrkysový koberec uvnitř chrámu, který byl postaven v šestém století jako křesťanský kostel, od roku 1453 byl téměř pět set let mešitou a poté až do tohoto měsíce muzeem. Křesťanské ikony v chrámu v pátek zakryly bílé plachty, po modlitbách mají být sundány a chrám bude nadále přístupný turistům.

Erdogan podepsal dekret. Turecký chrám Hagia Sofia se přemění na mešitu

Někteří muslimové před jednou z nejznámějších sakrálních staveb světa, kterou ročně navštíví několik milionů turistů, i přenocovali. Mnozí přijeli z různých koutů Turecka, někteří mávali tureckými či osmanskými vlajkami. Chrám Hagia Sofia se stal poprvé mešitou po dobytí Konstantinopole (dnešní Istanbul) vojsky osmanské říše. Pro mnohé Turky je tak přeměna zpět na mešitu i symbolem velikosti jejich národa.

Naplnění 86 let velké touhy 

"Dnes jsme ukončili 86 let naší velké touhy," citovaly agentury jednoho z účastníků modliteb. Právě v roce 1934 totiž dekretem tehdejší ministerská rada rozhodla o změně mešity na muzeum, což se stalo v rámci sekulárních reforem zakladatele moderního Turecka Mustafy Kemala Atatürka. Tento měsíc, rovněž dekretem, rozhodl prezident Erdogan, že z chrámu bude opět mešita. Učinil tak ve stejný den, kdy soud označil přeměnu z 30. let minulého století za protiprávní.

Foto: Profimedia.cz

Mešita Hagia Sofia

Velkou kritiku si Erdogan svým krokem vysloužil mimo jiné od tradičního rivala Řecka a od konstantinopolského patriarchy Bartoloměje. V Řecku se dnes rozezněly zvony kostelů po celé zemi na protest proti přeměně chrámu Hagia Sofia na mešitu, aténský arcibiskup Hierónymos má dnes sloužit zvláštní bohoslužbu a v Aténách se večer chystá demonstrace.

Reklama

Související témata:

Výběr článků