Hlavní obsah

Princ Andrew to neustál. Bude vypovídat

22. 11. 2019, 7:25 – Londýn
Právo, ROŠ

Skandál kolem britského prince Andrewa houstne. Pod sílícím tlakem je prý 59letý vévoda z Yorku ochoten odpovědět na otázky FBI v kauze zneužívání nezletilých dívek svým někdejším přítelem, americkým miliardářem Jeffreym Ep­steinem, napsal list The Daily Telegraph.

Foto: Sang Tan, ČTK/AP

Princ Andrew na snímku z roku 2012.

Článek

Ačkoli má být vyslechnut jako svědek, přední advokátka Helena Kennedyová prohlásila, že kdyby Andrew byl jejím klientem, doporučila by mu, aby už do Ameriky nejezdil, protože by tam mohl být zatčen a už by nemohl nikdy odjet.

Kvůli sílícímu podezření, že se Andrew v roce 2001 třikrát vyspal s nezletilou Virginií Robertsovou (nyní Giuffreovou) dohozenou Epsteinem, mu už ve středu matka Alžběta II. nařídila stáhnout se z veřejného života a zrušila mu roční rentu z veřejných prostředků ve výši 249 tisíc liber (přes 7,4 mil. Kč).

Princ si nepamatuje ženu, kterou prý nutil k sexu

Zahraniční

Může si však ponechat luxusní dům ve Windsoru a královna mu bude vyplácet blíže neurčenou apanáž ze soukromého výnosu svého Lancasterského vévodství. Od vévody se hromadně distancují společnosti a další sponzoři jeho veřejných aktivit.

On osobně však od nich dobrovolně neodchází, donutila ho k tomu královna po telefonické konzultaci a na naléhání nejstaršího syna prince Charlese, který je právě na Novém Zélandu.

Životopisci královské rodiny takovou krizi nepamatují. „Podle mě se královna zhrozila. Je to katastrofální rok,“ prohlásil znalec britské koruny Penny Junor.

Roznětkou zesílená nevole vůči Andrewovi bylo jeho sobotní vyjádření pro televizi BBC, v němž neprojevil žádnou kajícnost nad vztahy, které udržoval s Epsteinem celé roky, a snažil se zpochybnit původ fotografie, na níž je s nezletilou Robertsovou. Tvrdil navíc, že si na to nepamatuje.

Princ Andrew se kvůli sexuálnímu skandálu kolem Espteina stáhl z královských povinností

Evropa

Mezery v alibi

Objevily se i mezery v jeho alibi. Tvrdil třeba, že během cesty do New Yorku 2001, během níž měl mít sex s Robertsovou, byl zaneprázdněn a po celou dobu byl s britským generálním konzulem. Ten to však nepotvrdil. Andrewův poradce naopak řekl, že celé hodiny měl volno.

„Je odporný, hnusný,“ reagovala na televizní interview Giuffreová. „Opravdu si myslí, že si řekneme, že v jeho věku už se na takové věci zapomíná?“ dodala.

Na prince však může čekat ještě nepříjemnější překvapení. Jiná žena, kterou Epstein zne­užíval jako sexuální otrokyni, nyní 49letá Maria Farmerová, řekla televizi CBS, že jeho newyorský dům, jeho každá ložnice a toaleta byly prošpikované kamerami a v přízemí vedle hlavního vchodu fungovala „mediální místnost“ plná monitorů a nahrávacích zařízení.

Na rozdíl od odjakživa uvážlivějšího a zdrženlivějšího staršího bratra Charlese bouřliváka Andrewa, řečeného Randy Andy – Ranař Ondra, od mládí pronásledovaly skandály zaviněné bujarým životem. „Ženy, pitky, okázalé utrácení. Rozmařilý playboy, černá ovce britské královské rodiny – to se o něm říká,“ připomněl list The Daily Mail.

Reklama

Výběr článků