Článek
„Tito lidé se po předstoupení před okresní lékařskou komisi podrobí vyšetřením a pohovoru se zástupcem armády. Následně budou údaje o účastnících zadány do vojenské evidence. Každý z předvolaných obdrží hodnost vojína, nikoli však vojenskou knížku. Tu dostanou pouze dobrovolníci, kteří se budou chtít připojit k armádě. Ti, kteří nebudou mít zájem sloužit v armádě, budou převedeni do takzvaných pasivních záloh,“ popisuje Gazeta Wyborcza (GW).
Předvolání se má týkat 19letých mužů, mužů ve věku 20 až 24 let, kteří dosud podobnou prohlídku nepodstoupili, a také těch, kteří byli v minulém roce uznáni částečně schopnými vojenské služby, pokud jejich omezení mělo skončit v roce 2026.
Armáda bude také zasílat předvolání ženám v určitých profesích či studijních oborech, například se specializací v lékařství, letectví, navigaci, psychologii, radiologii, IT či tlumočnictví. „Bude se to týkat také mužů starších 18 let, kteří se přihlásí dobrovolně, či mužů mladších 60 let, kterým ještě nebyla přidělena příslušná kategorie,“ komentuje GW novinku příštího roku.
Polsko pozastavilo odvody v roce 1999 a o dekádu později systém povinné vojenské služby formálně zrušilo. Prohlídky před vojenskou lékařskou komisí jsou však povinné a ignorování předvolání může vést k pokutě v řádu tisíců zlotých. Premiér Donald Tusk letos v březnu hovořil o tom, že každý muž v Polsku by podle něj měl podstoupit základní vojenský výcvik - o návrat povinné vojenské služby by však podle něj nešlo.