Hlavní obsah

Polsko potvrdilo rozsudky za zabíjení pacientů a kupčení s mrtvolami

9. 6. 2008, 11:49 – VARŠAVA

Odvolací soud v polské Lodži v pondělí potvrdil vysoké tresty pro čtyři muže za zabíjení pacientů a kupčení s mrtvými. Případ takzvaných "lovců kůží" pro pohřební služby před pěti lety otřásl celým Polskem. Pracovníci lodžské pohotovosti nejen prodávali informace o úmrtí pacientů místním pohřebním ústavům, ale sami pacienty i zabíjeli.

Článek

Bývalý zdravotník lodžské pohotovosti, který má podle soudu na svědomí zabití pěti pacientů, stráví ve vězení zbytek života. Jeho kolega si odsedí 25 let. Soud uznal vinnými z neúmyslného zabití také dva lékaře z pohotovosti. Jednoho poslal na šest a druhého na pět let za mříže.

V lednu 2002 deník Gazeta Wyborcza napsal, že na lodžské pohotovosti se obchoduje s informacemi o úmrtích a zřejmě se i úmyslně zabíjejí pacienti. Titul reportáže zněl Lovci kůží - odtud i označení případu v médiích.

Proces trval téměř dva roky, první verdikt okresní soud vynesl loni v lednu. Všichni obžalovaní se proti němu tehdy odvolali. Advokáti zdravotníků požadovali, aby jejich klienti byli zproštěni viny a aby byl celý případ nově posouzen. Soud jim ale nevyhověl.

Záchranáři zabíjeli, lékaři neprováděli resuscitaci

Dva záchranáři smrt nemocných lidí podle prokuratury urychlovali tím, že jim podali lék pavulon, který způsobuje ochabnutí svalstva a při nesprávném použití i udušení.

Dva bývalí lékaři lodžské pohotovosti se podle soudu nepokusili resuscitovat dohromady 14 pacientů. Tím je vystavili smrtelnému nebezpečí a neúmyslně způsobili jejich skon.

Oba podle soudu také oklamali rodiny zemřelých pacientů a přijali peníze od pohřebních firem za informace o úmrtích, jeden z nich 16 000 zlotých (116 000 korun), druhý 13 000 zlotých (94 000 korun).

Za obchod s informacemi o úmrtí pacientů se před soudem zpovídá v oddělených procesech ještě několik desítek pracovníků pohotovosti a majitelů pohřebních firem.

Reklama

Související témata:

Výběr článků