Hlavní obsah

Neuvěřitelné číslo. Omikron se zdá být až o 99 procent méně smrtící než delta

Varianta koronaviru omikron může z onemocnění covid-19 udělat záležitost méně nebezpečnou, než je běžná chřipka. Vyplývá to z modelu Washingtonské univerzity v Seattlu, na který se odkazuje deník The Daily Mail. Omikron je o plných 99 procent méně smrtící než donedávna převládající varianta delta, odhadují výzkumníci.

Foto: Rumpenhorst Frank, ČTK

Ilustrační foto.

Článek

Na vrcholu druhé vlny pandemie vloni v lednu zabil covid v Británii jednoho z 33 lidí, kterým vyšel pozitivní test. Pokud statistiky srovnáme s nynější situací, vychází to v současnosti na jednoho mrtvého z 670 infikovaných. Ale odborníci se domnívají, že by toto číslo mohlo být kvůli omikronu ještě nižší.

Výzkumníci z lékařské fakulty Washingtonské univerzity v Seattlu vypracovali model další fáze pandemie na základě aktualizovaných informací o nejnovější variantě. Podle interpretace deníku Daily Mail v něm predikují, že omikron zabije o 97 až 99 procent méně lidí než delta.

Akademici však uznávají, že jejich scénář je „více optimistický“ než oficiální modely britské vlády.

Jeden z 1430 nemoci podlehne?

Naději, že se onemocnění covid-19 vyvolávané novým koronavirem SARS-CoV-2 postupně vyvine do méně smrtelné choroby, vyjadřovali někteří evoluční biologové a další odborníci od počátku pandemie. Argumentovali tím, že přirozenou snahou a cílem viru je přežívat a množit se, což se děje snadněji, pokud své hostitele nezabíjí a celkově se k nim chová šetrněji. Vědci navíc připomínali, že svět si vyvine imunitu prostřednictvím vakcín a přirozené nákazy.

Hrubá míra smrtnosti (case fatality rate) – poměr úmrtí ve srovnání s celkovým počtem diagnostikovaných osob – se 21krát zmenšila. Ze tří procent během nejhorších dnů druhé vlny pandemie vloni v zimě, tedy v době před očkováním, na 0,15 procenta na konci loňského prosince.

U sezonní chřipky je tato hodnota 0,1 procenta, což je ekvivalent jedné z 1000. Na druhou stranu je nutno upozornit, že na chřipku se ani zdaleka netestuje tolik jako v případě covidu, což znemožňuje spolehlivé přímé srovnání.

Imunolog Stříž: Prodělání omikronu může být výhodné

Pokud by se potvrdilo, že omikron způsobuje o 99 procent méně smrtí než delta, naznačuje to, že současná hrubá míra smrtnosti by mohla být až 0,0025 procenta, což je ekvivalent jedna ku 40 000, ačkoli odborníci tvrdí, že je to nepravděpodobné.

Model vědců ze Seattlu odhaduje, že toto číslo se ve skutečnosti pohybuje na úrovni 0,07 procenta, což znamená, že přibližně jeden z 1430 lidí, kteří se nakazí, nemoci podlehne.

Dobrá zpráva o omikronu: Už se nám tu nikdo nedusí, říká izraelský lékař

Čísla z Británie, které prezentuje Daily Mail, ukazují, že se nová varianta koronaviru touto cestou vydala. Z tříprocentní smrtnosti na vrcholu druhé vlny v lednu loňského roku klesla smrtnost na současnou hodnotu okolo 1,5 procenta. Svou roli bezesporu sehrála i vakcína, která u nakažených očkovaných lidí snižuje riziko nutné hospitalizace a úmrtí.

Že omikron společně s vakcinací může být bodem zlomu, který povede ke konci pandemie, věří stále více odborníků.

Něco jako chřipka. Omikron za pár dní další varianty vytlačí, míní Pačes

Nabízí se proto otázka, zda má cenu s epidemií nadále bojovat v té míře jako doposud.

„Na vyřčení definitivních závěrů ohledně smrtnosti omikronu si musíme počkat ještě několik týdnů, pokud už ale panuje shoda na tom, že je (omikron) méně závažný, měli bychom si pokládat otázku, zda je oprávněné přijímat opatření, která bychom v době horší chřipkové sezony nepřijali,“ domnívá se bývalý poradce britské vlády Robert Dingwall z Nottingham Trent Univerzity.

Šebo: Omikron proletí Českem během šesti týdnů

Reklama

Výběr článků