Hlavní obsah

Obstarali si falešné covidové pasy. Teď začali panikařit

14. 12. 2021, 5:15 – Varšava

Kolik lidí v Polsku má falešný certifikát o provedeném očkování proti covidu-19, přesně neví nikdo. Mluví se o tisících, ale i desetitisících. Když před třemi týdny na toto pandemické onemocnění začalo umírat 500 až 600 lidí denně, vlastníky falešných potvrzení zachvátila panika. Začali se intenzivně zajímat o skutečné očkování vakcínou, což však není tak jednoduché. Ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že nemíní, ba ani nemá možnost zabývat se tímto problémem.

Foto: Andrew Kuhn, ČTK/AP

Očkování proti covidu

Článek

„Čtyři lidé z rodiny pacienta nemocného covidem-19 si za nemalý obnos pořídili padělané certifikáty o vakcinaci. Poté, kdy jejich příbuzný náhle zemřel, doběhli vystrašení do nemocnice a požadovali bleskové očkování. Problém je ale v tom, že oficiálně v systému už figurují jako očkovaní,“ řekl portálu wp.pl lékař z covidového oddělení nemocnice v Lublinu na východě Polska, od kterého čtveřice požadovala injekce.

Drama na JIP

Pacientka nakažená covidem v nemocnici v Boleslawci v Dolním Slezsku podle televize TVN24 nejprve uvedla, a potvrdila to i její elektronická dokumentace, že má očkování za sebou. Když se její zdravotní stav z hodiny na hodinu dramaticky zhoršoval, z posledních sil šeptala, že ve skutečnosti očkovaná není.

Polsko od března zavede povinné očkování tří skupin obyvatelstva

„Víc už nestihla říct a zemřela,“ sdělila televizi službu konající lékařka.

Padělání se odehrává v podstatě vždy stejně. „Pacient vyhledává nepoctivého lékaře, případně lékárníka, neboť i ti mají pravomoc očkovat. Ten pak za úplatek zaznamená do oficiálních dokumentů o očkování skutečnou šarži vakcíny i datum její údajné aplikace. Místo píchnutí do ramene ji však například vylije do umyvadla,“ zjistili polští novináři.

Ministerstvo šanci nedává

Ti, kteří přiznají, že si koupili falešné potvrzení, by podle Pawla Grzesiowského z Hlavní lékařské rady měli dostat šanci chybu napravit.  Avšak výrobci falešné dokumentace i manipulátoři s vakcínou musí nést odpovědnost,“ tvrdí Grzesiowski.

Odlišný názor ale zastává polské ministerstvo zdravotnictví. Oznámilo, že za současné komplikované pandemické situace „nemá úmysl, ba ani možnost zabývat se tímto problémem“. Každý, kdo se dozví o falšování lékařské dokumentace, má však povinnost na to upozornit státní zastupitelství nebo policii, zdůraznil resort zdravotnictví.

Anketa

Narazili jste na nabídku získat falešný covidový pas?
Ano.
16,2 %
Ne.
83,8 %
Celkem hlasovalo 6741 čtenářů.

Umírají hlavně ti bez vakcinace

Plně naočkovaní       20 685 210 (54,4 % z více než 38 mil. obyvatel) 

Hospitalizovaní        24 051 (z nich na umělé ventilaci 2152) 

Oběti celkem               88 508 

Oběti v r. 2021           43 586 (97,9 % nebylo očkováno) 

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví Polské republiky

Reklama

Výběr článků