Hlavní obsah

Novým šéfem britských labouristů se stal levicový kandidát Corbyn

12. 9. 2015, 14:21 – Londýn

Novým předsedou britské opoziční Labouristické strany se stal s přehledem příslušník krajně levicového křídla strany a donedávný outsider Jeremy Corbyn, který oproti svým předchůdcům nepatří k jasným přívržencům členství země v EU.

Foto: Neil Hall, Reuters

Nový šéf Labour Party Jeremy Corbyn

Článek

O Corbynově zvolení rozhodli členové strany v hlasování, jehož výsledek v sobotu oznámilo vedení labouristů. Předchozí šéf strany Ed Miliband podal demisi po prohře v květnových parlamentních volbách.

Šestašedesátiletý Corbyn, který v referendu v roce 1975 hlasoval proti vstupu Británie do EU, byl ještě před třemi měsíci naprostým outsiderem. Po začátku kampaně ale přitahoval stále více stoupenců a průzkumy mu připisovaly mezi čtyřmi kandidáty prvenství. Zvítězil jasně již v prvním kole hlasování, když mu hlas dalo 59,9 procenta hlasujících.

V prvním projevu v roli šéfa strany šedovlasý politik kromě jiného prohlásil, že bude usilovat o "lepší a spravedlivější společnost".

Foto: Stefan Wermuth, Reuters

Nový šéf Labour Jeremy Corbyn během inaugaručního proslovu v Queen Elizabeth Centre v Londýně

Corbyn je ostrým odpůrcem politiky rozpočtových škrtů, důrazně kritizoval britskou účast ve válce v Iráku a je pro opětovné zestátnění železnic a energetických společností.

Podle britských médií k jeho úspěchu přispěl zejména jeho neokázalý styl a přímočaré vyjadřování, které přitahovalo zejména mladší voliče. Podle odpůrců i ve vlastní straně povede labouristy kvůli svým vyhraněným názorům k další volební porážce.

Corbyn také není jasně pro členství země v EU, což by mohlo vést ke štěpení ve straně, která byla v posledních letech jasně proevropská. Podobný rozpor tradičně zažívají vládní konzervativci.

Labouristé utrpěli v květnu nečekanou volební porážku od roku 1987 a rozhodli se ke změně své dosavadní politiky.

"Měníme politiku Británie, odmítáme názor, že hodnotu mají individuální otázky a namísto toho říkáme, že úsilím nás všech je společný prospěch," prohlašoval v kampani nový šéf labouristů.

Foto: Stefan Wermuth, Reuters

Nový šéf Labour Party Jeremy Corbyn se svými stranickými kolegy

"Triumfuje, protože představuje odmítnutí klasické politiky a protože ostatní kandidáti nebyli s to vzbudit nadšení či naději," vysvětlil vedoucí středolevého analytického ústavu Fabian Society Andrew Harrop novou atmosféru v řadách labouristů, kde podle komentářů zavládla "Corbynmania".

"Je vzácné potkat politika, který je tak inspirující a dodává lidem tolik energie. Je vzdálen nicotnému politikaření, kde se lidé uráží a počítají body. Zde se hovoří skutečně o politice. Jeremy vedl kampaň plnou naděje, naděje ke změně," řekl agentuře AFP 24letý James.

Nový předseda labouristů je proti vládním škrtům v sociální oblasti, je pro vyšší zdanění bohatých, jako antimilitarista je pro odstavení britských jaderných ponorek Trident a pro změnu fungování NATO. Také chce, aby se Britové omluvili Iráčanům za válku, která podle Corbyna vznikla ze lži a přinesla utrpění tamního lidu.

Corbyn se stal ihned terčem ostré kritiky ze strany vládních konzervativců. "Jeho extremistický projev slibuje jen více výdajů, více půjček a více daní. Doufám, že nebudeme mít opozici, která nás vrátí k hádkám, které podle mně byly vyřešeny v 80. letech (20. století). A to ohledně znárodnění poloviny britského průmyslu a likvidace naší jaderné výzbroje," řekl premiér David Cameron.

Reklama

Výběr článků