Hlavní obsah

Největší světovou hrozbou jsou čínští komunisté, varuje Pompeo

30. 1. 2020, 15:38 – Londýn

Hlavní hrozbou naší doby je Komunistická strana Číny, prohlásil podle agentury Reuters americký ministr zahraničí při své návštěvě Británie. Spojené státy a jejich spojenci musí mít podle šéfa americké diplomacie takovou technologickou i vojenskou sílu, aby dokázaly zajistit, že v tomto století budou panovat západní hodnoty.

Foto: Erin Scott, Reuters

Ministr zahraničí USA Mike Pompeo

Článek

"I když stále musíme být ostražití kvůli terorismu..., představuje Komunistická strana Číny hlavní hrozbu naší doby," řekl Pompeo při setkání se svým britským protějškem Dominikem Raabem.

Británie v úterý oznámila, že povolí čínské společnosti Huawei Technologies omezený podíl na budování mobilních sítí páté generace (5G). Huawei se nebude moci podílet na zřizování bezpečnostně důležitých sítí, dále sítí na místech, jako jsou vojenské základny či jaderné elektrárny, a na budování jader sítí.

Huawei spolupracuje s čínskými rozvědkami, tvrdí deník Handelsblatt

Spojené státy dlouhodobě označují čínskou společnost za bezpečnostní riziko. Británii vyzývaly, aby Huawei z budování sítě 5G zcela vyloučila.

Varování ve čtvrtek Pompeo zopakoval, podle agentury Reuters ale byla oproti očekávání jeho reakce na britské rozhodnutí mírná. "Jsem si jistý, že naše dva národy najdou způsob, jak své rozdílné názory řešit," řekl Pompeo. Spolupráce rozvědek v uskupení Five Eyes (Pět očí; tedy USA, Británie, Austrálie, Kanada a Nový Zéland) podle něj ohrožena není.

Trump podepsal s Čínou dohodu, která má vést k ukončení obchodní války

Podle Pompea rozdílný přístup k Huawei neovlivní ani budoucí obchodní spolupráci USA a Británie po brexitu. Spojené království podle něj bude "na začátku fronty" na obchodní dohodu. Británie Evropskou unii opustí v pátek o půlnoci.

Reklama

Související témata:

Výběr článků