Hlavní obsah

Na Slovensku chtějí zakázat sociální sítě dětem do šestnácti let

Jedenáct procent slovenských dětí zažilo online šikanu, sedmačtyřicet procent jich dostává nepříjemné zprávy a třiašedesát procent dětí ve věku 11 až 17 let už narazilo na sexuální obsah. I proto Slovensko plánuje zakázat sociální sítě dětem do šestnácti let.

Foto: FB MIRRI, Novinky

Samuel Migaľ, ministr investic, regionálního rozvoje a informatizace Slovenské republiky

Článek

Součástí připravovaného zákona zaměřeného na ochranu dětí na internetu je určení minimálního věku pro přístup k sociálním sítím stanovený na šestnáct let.

Slovenský ministr investic, regionálního rozvoje a informatiky Slovenské republiky Samuel Migaľ (nominant strany Směr) v pondělí upozornil, že obtěžování a šikanování dětí v online prostoru se děje většinou mimo pozornost rodičů.

„Tohle se nestává výjimečně, tohle je realita, kterou zažívají naše děti,“ konstatoval Migaľ. „Děti nepotřebují bariéry, potřebují však hranice,“ dodal ministr.

Anketa

Byli byste pro zákaz vstupu na sociální sítě pro osoby mladší 16 let?
Ano
78,7 %
Ne
21,3 %
Celkem hlasovalo 178 čtenářů.

Na zmíněném ministerstvu proto vznikne nové specializované oddělení pro ochranu a prevenci dětí v digitálním prostoru. „Připravíme nový zákon o ochraně nezletilých ve veřejném a digitálním prostoru se silným důrazem na prevenci,“ citovala Migaľa agentura TASR.

Ministerstvo předloží svůj návrh v prvním čtvrtletí roku 2026. „Budeme koordinovat všechny aktivity státu v této oblasti, aby nešly paralelně, ale aby tvořily jeden ucelený systém ochrany,“ zdůraznil Migaľ.

K zákazu vstupu na sociální sítě pro osoby mladší 16 let vyzvali v listopadu poslanci Evropského parlamentu, jejich rezoluce je však pro členské státy nezávazná.

Debata o zpřísnění pravidel pro přístup dětí k sociálním sítím se vede i v Česku. Zatímco zastánci argumentují ochranou dětí, kritici se obávají, že by mohlo dojít ke ztrátě anonymity na internetu.

Výběr článků

Načítám