Hlavní obsah

Muslimští žáci v hamburských školách šikanují „nevěřící“. Rodiče a učitelé volají o pomoc

2:24
2:24

Poslechněte si tento článek

Tvrdou šikanu muslimských žáků vůči spolužákům, které považují za „nevěřící psy“, řeší mnohé školy v Hamburku. Rodiče a učitelé hlásí enormní nárůst případů, oběťmi jsou nejčastěji dívky, které si nezahalují vlasy a oblékají se žensky, píše web týdeníku Focus.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

„Mám dojem, že ti, kteří jsou za to odpovědní, nechtějí mezi studenty vidět radikalizaci,“ říká ve Focusu expert na islamismus Ahmad Mansour. Ochota učitelů zabývat se tématem podle něj není velká – „protože hrozí, že budou označeni za rasisty nebo pravičáky“. Nyní je podle jeho názoru nejvyšší čas se tímto problémem zabývat.

„Moje dcera a její kamarádka byly napadány, zesměšňovány a uráženy jako ‚ty, které žerou prasata‘. Ani jedna se už neodvažuje o přestávce vytáhnout svačinu a sníst ji,“ uvádí Stephan S.

Další otec, který si přeje zůstat v anonymitě, popisuje, že byl nucen syna převést na jinou školu, protože ta, kam chodil, udělala chybu. „Do jedné třídy soustředila příliš mnoho muslimských dětí, což mělo za následek, že pár těch pár ‚nevěřících‘ mělo ze života peklo. Strašně je šikanovali,“ popisuje.

Muž, který zveřejnil pouze své iniciály T. A., popisuje, jak byla jeho dcera na základní škole urážena muslimskou dívkou a její matkou. „Neřekli jí jinak než šváb. Muslimští spolužáci na ni křičeli, zastrašovali ji a fyzicky napadali,“ popisuje.

Týká se to celého Německa

Jako první na zoufalou situaci v hamburských školách upozornil poslanec CDU Sandro Kappe. Popisoval stav ve školách v hamburských čtvrtích Steilshoop, Farmsen-Berne a Bramfeld. Zdá se ale, že jinde to lepší není.

„Problém není jen v Hamburku, ale v celém Německu,“ říká expert na islám Mansour. Tvrdí, že je to práce „islamistických skupin, jako je například Muslim Interactive, které se zaměřují na muslimské mladé lidi na TikToku a Instagramu“.

Andreas Holzbauer, pastor protestantského sboru Martina Luthera Kinga ve Steilshoopu, je přesvědčen, že radikalizace se zvýšila během koronavirové krize, kdy děti měly místo sociálních kontaktů pouze internet a byly bezbranné proti islamizaci TikToku.

Státnímu ústavu pro vzdělávání a rozvoj školy v Hamburku bylo zasláno 22 žádostí o radu, co dělat se šikanou nemuslimských dětí. Dalších 50 dotazů bylo směřováno na poradenské centrum pro prevenci násilí školského úřadu. Většina dotazů pocházela z vedení gymnázií a vyšších škol, píše Focus.

Související témata:

Výběr článků

Načítám