Článek
„Cítím, že se blíží západ slunce mého pozemského života a s nadějí ve věčný život chci vyjádřit prostřednictvím závěti přání ohledně místa mého posledního odpočinku a pohřbu,“ píše František v testamentu, který Vatikán v pondělí večer zveřejnil.
František například odmítl být pohřben ve třech do sebe zapadajících rakvích z cypřiše, olova a dubu. Rozhodl se pro jednoduchou dřevěnou rakev vyloženou zinkem.
Zrušil také tradici ukládání papežova těla na katafalk ve svatopetrské bazilice, aby si rakev mohla prohlédnout veřejnost. Jeho ostatky zůstanou uvnitř rakve s odejmutým víkem.
František bude po více než třech stoletích prvním papežem, jenž nebude pohřben v bazilice svatého Petra ve Vatikánu. Jako místo svého posledního odpočinku si vybral baziliku Panny Marie Sněžné (Santa Maria Maggiore), jednu ze čtyř hlavních papežských bazilik v Římě.
V závěti to vysvětluje následovně: „Vždy jsem svěřoval svůj život, kněžskou a biskupskou službu matce našeho Pána, Nejsvětější Panně Marii. Proto žádám, aby mé ostatky odpočívaly při čekání na den vzkříšení v papežské bazilice Panny Marie Sněžné. Přeji si, aby moje poslední pozemská cesta skončila právě v této starobylé mariánské svatyni, kam jsem se chodil modlit na začátku i na konci každé apoštolské cesty…,“ uvádí se v závěti.
Svatý otec chce být pohřben v prostém hrobu v zemi. “ Hrob musí být v zemi bez zvláštní dekorace a s jediným nápisem: František.
Tělo Františka bylo uloženo do rakve v pondělí v osm hodin večer. Kardinál komoří Kevin Farrell také oficiálně prohlásil papeže za mrtvého a oficiálně oznámil příčinu úmrtí: mrtvice a následné selhání srdce.
Pohřeb se uskuteční do devíti dnů, konkrétní datum nebylo ještě stanoveno. Na náměstí svatého Petra se podle médií začali shromažďovat věřící, mnohé smrt Františka překvapila i zarmoutila.
Římské vládní a policejní úřady oznámily před polednem, že s okamžitou platností zpřísňují bezpečnostní opatření. „Už teď jde k Vatikánu velký počet lidí,“ uvedl kolem poledne prefekt italského hlavního města Lamberto Giannini.