Hlavní obsah

Mluvčí německé vlády popřel, že by Merz vyhlásil nouzovou situaci kvůli migraci

3:16
3:16

Poslechněte si tento článek

Aktualizováno

Mluvčí německé vlády ve čtvrtek odmítl, že by kancléř Friedrich Merz vyhlásil národní nouzový stav v migračních a azylových otázkách. Deník Die Welt s odvoláním na své zdroje krátce předtím informoval, že Merz vyhlásil národní nouzovou situaci kvůli migraci. Cílem opatření podle listu mělo být pozastavení platnosti takzvané dublinské dohody.

Foto: Liesa Johannssen, Reuters

Nový německý kancléř Friedrich Merz

Článek

„Spolkový kancléř nevyhlásil žádný národní nouzový stav,“ uvedl na dotaz deníku Bild mluvčí Stefan Kornelius. Bildu se naopak nepodařilo získat vyjádření spolkového ministerstva vnitra, podle něj na ministerstvu aktuálně panuje chaos. Deník Welt zatím informaci o vyhlášení nouzové situace ze svého webu nestáhl.

Podle německého magazínu Stern vyhlášení nouzového stavu popřely i další zdroje blízké Merzovu vládnímu kabinetu. Šéfredaktor politické redakce Sternu Veit Medick to uvedl na síti X.

Deník Die Welt v původní zprávě, kterou ponechal na svém webu, uvedl, že zatím není jasné, odkdy měla plánovaná nouzová situace platit. Nová spolková vláda podle listu chce aktivovat článek 72 Smlouvy o fungování EU, který umožňuje členským státům odchýlit se od některých pravidel EU za účelem zachování veřejného pořádku a ochrany vnitřní bezpečnosti.

Zda je možné aktivovat článek 72 z důvodu migrační situace, bylo už loni předmětem sporu mezi tehdejší vládní koalici vedenou SPD a Merzovou koaliční unii CDU/CSU, jež byla v opozici. Někteří experti varují, že by konečné rozhodnutí mohlo připadnout na Soudní dvůr EU. SPD je přitom nyní součástí nové vládní koalice vedené Merzem.

Merz, který se stal v úterý desátým kancléřem spolkové republiky, dlouhodobě upozorňoval, že jeho kabinet okamžitě po nástupu do funkce zpřísní boj proti nelegální migraci.

Odmítání migrantů na hranicích

Už ve středu ministr vnitra Alexander Dobrindt rozhodl, že napříště mohou být na pozemních hranicích odmítáni i migranti, kteří chtějí v Německu požádat o azyl. Zároveň oznámil, že zvýší počet spolkových policistů na hranicích.

Dobrindt podle svých slov zrušil ústní příkaz z roku 2015, který odmítání žadatelů o azyl přímo na hranicích neumožňoval. V roce 2015 se Německo potýkalo s migrační krizí, kdy do země po takzvané balkánské stezce přicházely stovky tisíc migrantů, převážně Syřanů prchajících před válkou ve své zemi. Možnost nadále požádat o azyl by měly mít ohrožené osoby, jako jsou například těhotné ženy, doplnil Die Welt.

Zpřísnění opatření na hranicích ohlášená Dobrindtem ve středu se podle německých médií začala projevovat na hranicích už ve čtvrtek, a to včetně česko-saské a česko-bavorské hranice. Český premiér Petr Fiala ve středu ujistil, že případné komplikace vyplývající ze zpřísnění kontrol bude česká vláda řešit.

Německo kvůli nelegální migraci kontroluje už od roku 2015 hranice s Rakouskem. V říjnu 2023 přibyly kontroly na hranicích s Českem, Polskem a Švýcarskem. Loni v září se spolková policie objevila také na hranicích s Francií, Lucemburskem, Belgií, Nizozemskem a Dánskem, a kontroluje tak více či méně intenzivně celou pozemní hranici.

Německo je přitom členem takzvaného schengenského prostoru volného pohybu, v němž by na vnitřních hranicích kontroly být neměly. Současné kontroly jsou nahlášené u Evropské komise do 15. září.

Výběr článků

Načítám