Hlavní obsah

Magyar před summitem V4 citoval Kunderu a slíbil užší středoevropskou spolupráci

Před úterním summitem premiérů Visegrádské čtyřky ve městě Gödöllő zdůraznil předseda maďarské vlády Péter Magyar důležitost středoevropské spolupráce. Magyar vyčítal předchozí vládě premiéra Viktora Orbána, že utlumila visegrádskou spolupráci.

Foto: FB Pétera Magyara

Premiéři V4 na nedávném summitu v Bruselu

Článek

Utlumení spolupráce ve střední Evropě nebylo podle Magyara v zájmu nikoho. Lídři Polska, České republiky, Slovenska a Maďarska se podle něj svým úterním setkáním vrací k základní myšlence středoevropské spolupráce, že jednotně vystupující region dokáže lépe obhajovat zájmy 62 milionů lidí, které v těchto zemích žijí.

„Geografii a historii změnit nemůžeme, ale spojuje nás mnoho společných zájmů,“ řekl předseda maďarské vlády.

Ve svém projevu před poslanci maďarského parlamentu Magyar podle webu index.hu citoval také českého spisovatele Milana Kunderu, že střední Evropa není geografický pojem, ale osud. „Je to společenství národů, které kulturně patřily k Evropě, ale které se v průběhu své historie znovu a znovu octly v zóně střetu velmocí,“ uvedl Magyar.

Zájmem středoevropských zemí je podle maďarského premiéra například vybudování dopravního a energetického spojení mezi severem a jihem.

Ve městě Gödöllő, asi 30 kilometrů východně od Budapešti, se v úterý odpoledne setkají premiéři Polska Donald Tusk, České republiky Andrej Babiš, Slovenska Robert Fico a Maďarska Péter Magyar.

Výběr článků

Načítám