Hlavní obsah

Lukašenko vyhlásil bojovou pohotovost polovině armády

28. 8. 2020, 14:19

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko vyhlásil bojovou pohotovost polovině běloruské armády. Tento krok zdůvodnil cvičením Severoatlantické aliance u hranic Běloruska, informovala státní agentura BelTA.

Foto: Belta, Reuters

Běloruský prezident Alexander Lukašenko

Článek

„A proč v tuhle chvíli začali rozmísťovat síly NATO u našich hranic? Přímo u hranic zahájili cvičení. Co mám dělat? Rozmístil jsem rovněž u hranic jednotky, polovinu armády jsem uvedl do stavu bojové pohotovosti. To není levné,“ citovala agentura prohlášení Lukašenka, který vládne zemi tvrdou rukou 26 let.

Video zachytilo brutalitu běloruských policistů v antonu

Evropa

Lukašenko připomněl, že aliance přesunula z Německa do sousedství Běloruska 18 amerických bojových letounů F-16. „Vycházím z horší varianty (manévrů NATO a přesunutí letadel). Proto jsem byl nucen reagovat,“ řekl. „Nejsme idioti,“ poznamenal rovněž v této souvislosti.

V Minsku zadrželi přes 260 lidí včetně padesáti novinářů

Evropa

Západu nejde o Bělorusko, tvrdí běloruský prezident. „Bělorusko je jako obvykle odrazový můstek na Rusko... Je třeba zlomit tuto vládu, která tady je, a podsunout jinou, která se obrátí na cizí stát (s žádostí), aby poslali vojska a poskytli podporu. Potřebují tady trh, na němž budou moct prodávat své výrobky,“ poznamenal.

Ministři zahraničí EU se dohodli na běloruských sankcích

Evropa

Lukašenko nyní čelí nebývale rozsáhlým demonstracím, jejichž účastníci požadují jeho odchod. Protesty propukly, když bylo oznámeno jeho drtivé vítězství v prezidentských volbách konaných 9. srpna. Mnoho lidí je přesvědčeno, že výsledek byl zfalšovaný a že ve skutečnosti zvítězila opoziční kandidátka Svjatlana Cichanouská.

Reklama

Výběr článků