Článek
Ministerstvo obrany pod vedením Borise Pistoriuse (SPD) potvrdilo, že dosud bylo obsazeno zhruba 60 procent celkové síly brigády, stále však chybí zhruba 2000 vojáků.
V Litvě se už nachází část vojenského personálu, jenž patřil k mnohonárodní bojové skupině fungující od roku 2017. Většina brigády, včetně tankového praporu 203 a praporu tankových granátníků 122, se z Německa přesune až příští rok. A v těchto praporech chybí zhruba 40 procent vojáků.
V červenci ministr Pistorius deníku Bild odhadl, že chybí k doplnění brigády méně než tisícovka lidí. „Je to méně než 1 000 osob,“ odpověděl na otázku Bildu, kolik chybí lidí. Oficiálně se uvádí, že se Bundeswehr potýká s nedostatkem specialistů, jako jsou IT specialisté a inženýři.
Zdroje deníku ale uvedly, že v brigádě pro Litvu chybí velké množství řadových vojáků a německý závazek vůči NATO je ohrožen. Ministerstvo se spoléhalo na to, že prostřednictvím rozsáhlé náborové kampaně, do níž byly zařazeny i cesty do Litvy, pomohou najít dostatek personálu. Postupně přicházelo s dalšími nabídkami, typu zkrácení minimální doby pobytu v Litvě ze tří na jeden rok a také možností létat na víkendy domů.
Nic z toho nezabralo a praporu, který by měl začít v Litvě fungovat od konce roku 2027, chybí tisíce lidí. Vojáci vysvětlují nezájem o Litvu především nedostatečnými financemi pro nižší hodnosti.
Časový tlak pro ministerstvo je velký. Brigáda musí být kompletní sice až koncem příštího roku, ale vojáci, kteří v ní budou začleněni, musejí mít čas na výcvik a přesun do Litvy včetně jejich rodin.


