Hlavní obsah

Evropský parlament schválil zákaz prodeje aut se spalovacím motorem od roku 2035

8. 6. 2022, 18:15 – Brusel • Aktualizováno 8. 6. 2022, 18:48

Evropský parlament (EP) ve středu schválil návrh, který by měl od roku 2035 zakázat prodej nových osobních aut a lehkých užitkových vozů se spalovacími motory. Opatření se netýká ojetých vozů a bude ještě předmětem dalšího unijního vyjednávání.

Foto: Yves Herman, Reuters

Ilustrační foto

Článek

Ve středu schválený návrh počítá s tím, že od roku 2035 by skončit prodej nových osobních a lehkých užitkových aut se spalovacími motory.

Přísnější normy pro emise CO2 mají přimět automobilky, aby přestaly vyrábět auta se spalovacími motory a zaměřily se na elektromobily.

Opatření se má týká jen nových vozů, lidé by nadále měli mít možnost používat starší vozidla se spalovacími motory i si taková auta na trhu s ojetinami dál kupovat.

Cena ojetin může růst

„Snižování emisí u nově prodávaných osobních aut prošlo v souladu s návrhem Evropské komise. Emisí z existujících vozidel a obchodu s ojetinami by se zákon neměl nijak dotknout,“ řekl ČTK v reakci na dnešní hlasování europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti).

Opatření ale podle některých názorů ovlivní trh s ojetinami sekundárně. „Jejich ceny pravděpodobně půjdou nahoru, protože na trhu bude panovat minimálně po přechodnou dobu nejistota. Ceny budou zvedat také nové vozy (de facto jen elektromobily), které budou drahé úměrně tomu, jak drahé budou jejich baterie,“ řekl ČTK europoslanec Alexandr Vondra (ODS).

Schválený návrh je součástí klimatického balíčku, jehož cílem je výrazně snížit emise skleníkových plynů do roku 2030, aby do roku 2050 EU dosáhla uhlíkové neutrality.

Europoslanci ve středu hlasovali o několika dalších legislativních návrzích z tohoto balíčku a některé vrátili do výborů EP.

Europoslanci přibrzdili Green Deal

Evropa

Reklama

Související témata:

Výběr článků