Hlavní obsah

Evropská unie vyzvala Londýn k ústupkům ohledně brexitu

15. 10. 2020, 17:45 – Brusel

Dosavadní jednání s Británií neumožňují uzavření dohody o budoucích vztazích a rozhovory by měly pokračovat i v následujících týdnech. Shodli se na tom prezidenti a premiéři zemí Evropské unie, které na summitu v Bruselu o posledním vývoji informoval hlavní unijní vyjednávač Michel Barnier.

Foto: Clodagh Kilcoyne, Reuters

Hlavní vyjednavač Evropské unie pro brexit Michel Barnier

Článek

Šéfové států a vlád se usnesli, že unie bude dál postupovat podle dosavadní strategie, a vyzvali Londýn, aby učinil „nutné kroky” k uzavření dohody. Členské státy EU, jejich instituce i firmy by se však zároveň měly začít intenzivněji připravovat na všechny varianty včetně rozchodu evropského bloku s Británií bez dohody.

Šéfka Evropské komise Leyenová opustila summit EU, je v izolaci

Koronavirus

Spojené království opustilo EU v lednu a obě strany se od té doby neúspěšně snaží sblížit postoje v několika klíčových sporných tématech týkajících se budoucích vztahů. Pokud k dohodě nedospějí do konce roku, vzájemný obchod zkomplikují cla a kvóty.

Britský premiér Boris Johnson původně označoval čtvrteční summit za mezní termín, do něhož chtěl mít o osudu dohody jasno. Unijní vůdce však potvrdili Barnierův mandát k jednání v dalších týdnech.

Přijaté usnesení přitom klade důraz na to, aby zastával dosavadní pozici zvláště ohledně tří sporných otázek: rovná pravidla hospodářské soutěže, dohled nad dodržováním smluv a právo rybolovu v britských vodách. Zvláště v posledním bodě Británie jakýkoli kompromis odmítá.

Vrcholní politici se již při příchodu na jednání nechávali slyšet, že stále chtějí dohodu, nikoli však za každou cenu. V závěrech summitu proto vyzvali Evropskou komisi, aby včas přichystala „jednostranná a dočasná opatření”, která by zmírnila dopad případného krachu jednání.

Během stále pokračující debaty dali lídři podle diplomatických zdrojů najevo, že zůstávají jednotní, a to i v podpoře přímořských států odmítajících ustoupit Británii v otázce rybolovu.

Reklama

Související témata:

Výběr článků