Hlavní obsah

Einsteinův rukopis k teorii relativity se prodal téměř za 300 milionů korun

23. 11. 2021, 20:18 – Paříž

Jeden z přípravných rukopisů k teorii relativity Alberta Einsteina se v úterý v Paříži vydražil za 11,6 milionů eur (296 milionů korun). O prodeji informovala agentura AFP. Aukční síň Christie's původně odhadovala prodejní cenu vzácného dokumentu mezi dvěma a třemi miliony eur.

Foto: Antony Paone, Reuters

Rukopis k teorii relativity

Článek

Rukopis má 54 stran, v letech 1913 a 1914 ho v Curychu redigovali slavný fyzik a jeho spolupracovník a důvěrník Michele Besso. Právě díky inženýru Bessovi se rukopis podle Christie's téměř zázračně zachoval, protože Einstein by se nejspíše neobtěžoval se schraňováním toho, co pokládal za pracovní dokument. Všechny Einsteinovy ručně psané dokumenty jsou velmi vzácné a zejména pak ty, které vznikly před rokem 1919, uvedla síň.

"Einstein má v rukopise chyby a domnívám se, že to jej dělá ještě výjimečnějším, vidíme totiž jeho vytrvalost," uvedl odborník z Christie's Vincent Belloy.

Foto: Antony Paone, Reuters

Rukupis kdysi zachránil kolega Alberta Einsteina Michele Besso

Dosavadní rekord při dražbě Einsteinova rukopisu byl 2,8 milionu dolarů z roku 2018. Einsteinův dopis o tajemství, jak být šťastný, se v roce 2017 v Jeruzalémě prodal za 1,56 milionu dolarů, uvedla AFP.

Einstein po vypracování speciální teorie relativity, kterou vyjádřil v roce 1905 vzorcem E=mc2, začal v roce 1912 pracovat na obecné teorii relativity.

Rukopis obsahuje výpočty zahrnující "jistý počet dříve nepostřehnutých chyb". Když si je Einstein uvědomil, nestaral se dál o rukopis, který si odnesl Besso.

Reklama

Výběr článků