Hlavní obsah

Do Polska proudí rekordní množství imigrantů

28. 10. 2013, 22:11
Právo, Pavol Minárik

Rekordnímu náporu imigrantů z východní Evropy čelí Polsko. Za uplynulý rok a půl hraniční kontroly zabránily více než 52 tisícům hlavně ruských občanů čečenské národnosti, ale i Ukrajincům, Gruzíncům a Bulharům ve vstupu do země, uvádějí polské policejní statistiky.

Foto: Muhammad Hamed, Reuters

Ilustrační foto

Článek

„Desítky tisíc cizinců vracíme z polské východní hranice hlavně proto, že nemají platná víza nebo povolení k pobytu v Schengenském prostoru, uvedla v rozhovoru pro deník Rzeczpospolita Agnieszka Goliasová, mluvčí Pohraniční stráže.

Osoby usilující o vstup do Polska často předkládají falešné pozvánky od různých firem nebo mají nedostatek finančních prostředků potřebných k pobytu v Polsku, uvedla.

Vlnou imigrantů je kromě pohraničníků zavelen i místní cizinecký úřad, který od začátku letošního roku obdržel přes 14 tisíc žádost o statut uprchlíka. „V porovnání s minulým rokem se tento počet zdvojnásobil,“ uvedl vedoucí polského Úřadu pro cizince Rafal Rogala.

Pět tisíc Gruzínců uvěřilo fámě

Jednou z hlavních příčin emigrace z východní Evropy do Polska je hledání lepší životní úrovně. Někdy za vším navíc stojí až neuvěřitelné fámy. Například před čtyřmi lety se v Gruzii rozšířila falešná informace, že Polsko každému utečenci automaticky a bezplatně přiděluje byt a poskytuje měsíčně několik set eur na živobytí.

„Vzápětí do Polska dorazilo na pět tisíc Gruzínců, hlavně lidí středního věku, kteří tu posléze zažili trpké zklamání,“ uvedl deník.

Reklama

Výběr článků