Článek
Ve svém projevu král výslovně poděkoval zdravotnickému personálu, který v loňském roce poskytl podporu jemu a princezně z Walesu. Zároveň upozornil na statistiky, podle nichž je ve Spojeném království každoročně diagnostikována rakovina u 390 000 lidí – tedy více než tisíc nových případů denně.
„Každá diagnóza, každý nový případ bude pro tyto lidi a jejich blízké skličující a někdy i děsivou zkušeností,“ uvedl šestasedmdesátiletý panovník. „Ale jako jeden z těchto lidí ve statistikách sám mohu potvrdit, že to může být i zkušenost, která vyzdvihne to nejlepší z lidskosti,“ uvedl.
Když se zamyslel nad svým vlastním bojem s nemocí, řekl, že si díky němu ještě více uvědomil mimořádnou práci, kterou odvádějí tyto organizace. „Mnohé z nich se zde dnes sešly a mnohé jsem v průběhu let znal, navštěvoval a podporoval,“ cituje slova britského krále britská televize Sky News.
Zdravotníky ocenil za jejich schopnost podporovat pacienty v nejtěžších chvílích. Ocenil to, co popsal jako „hluboký dopad lidského spojení“, kam podle něj patří třeba ruka podaná dobrovolníkem hospice nebo společný zážitek v podpůrné skupině. „I ty nejtemnější okamžiky nemoci mohou být prozářeny tím největším soucitem,“ uvedl.
V závěru svého poselství vzdal král hold aktivistce Deborah Jamesové a zopakoval její poslední slova: „Najděte si život, který stojí za to, abyste si ho užili, riskujte, hluboce milujte, nelitujte a vždy, vždy mějte vzpurnou naději.“
Tato podcasterka, jejíž upřímné vyprávění o životě s rakovinou střev vyvolalo mimořádnou záplavu charitativních darů, zemřela v červnu 2022 ve věku 40 let.