Hlavní obsah

Data mluví jasně. Čím víc naočkovaných, tím méně mrtvých

23. 11. 2021, 19:45

Proočkovanost obyvatelstva jednoznačně snižuje úmrtnost na covid. Vyplývá to ze statistiky, na kterou ve svém úterním tweetu upozornilo Evropské středisko pro kontrolu nemocí (ECDC).

Foto: Eric Gaillard, Reuters

Ilustrační foto

Článek

ECDC ukázalo graf, který srovnává míru proočkovanosti dospělé populace v procentech s počtem úmrtí na covid přepočtený na milion obyvatel. Vyšlo najevo, že mezi očkováním a počtem mrtvých je jasná nepřímá úměra – čím větší proočkovanost, tím méně mrtvých.

Rozdíly jsou markantní. Zatímco nejvíce proočkované země v Evropě, tedy Irsko, Portugalsko a Finsko, kde vakcínu dostalo 92 až 93 % obyvatel, zemřelo na covid 0, 10 a 15 pacientů v přepočtu na milion obyvatel, v nejméně proočkovaných zemí starého kontinentu (s výjimkou Slovenska) jdou počty mrtvých v přepočtu na milion obyvatel do stovek.

Česko se ze statistiky ničím nevymyká. Se dvěma dávkami 65 % (ECDC uvádí 69 procent) patří do horší poloviny žebříčku a obdobně nelichotivě vyznívá i statistika 69 mrtvých v přepočtu na milion obyvatel v posledních čtrnácti dnech.

Proč drží Portugalci covid na uzdě? Neslibovali tečku

Zahraniční

Statistická data zveřejněná Evropským střediskem pro kontrolu a prevenci nemocí potvrzují tvrzení výrobců vakcín, úřadů i odborníků, že vakcíny, pokud už neochrání před nákazou, snižují riziko vážného průběhu covidu a logicky tak i úmrtí.

Reklama

Související témata:

Výběr článků