Hlavní obsah

Careviče rozsekali šavlí. Vyvraždění rodiny Mikuláše II. nařídilo nejvyšší vedení bolševiků

5. 7. 2017, 9:25 – Moskva • Aktualizováno 5. 7. 2017, 11:55

Poprava posledního ruského cara Mikuláše II. a jeho rodiny byla vykonána z rozkazu nejvyššího politického vedení bolševiků. Dokládají to nové dokumenty řekl biskup pravoslavné církve Tichon, který stojí v čele církevní komise zkoumající okolnosti pádu carského režimu.

Foto: Profimedia.cz

Carská rodina na snímku z roku 1914

Článek

Podle biskupa Tichona badatelé našli písemné svědectví Pjotra Jermakova, který carskou rodinu v zajetí střežil a podílel se i na její popravě. Svědectví potvrzuje, že příkaz k vraždě vydal bolševický politik Jakov Sverdlov, který stál v letech 1917 až 1919 v čele Všeruského ústředního výkonného výboru, tedy nejvyšší tehdejší bolševické exekutivy.

Po svržení monarchie v roce 1917 větší část bývalé carské rodiny Romanovců uprchla do zahraničí, cara Mikuláše II. i s jeho potomky zavraždili v červenci roku 1918 v uralském Jekatěrinburgu bolševici. Pozůstatky mrtvých byly nalezeny až v roce 1993 a pohřbeny byly v Petropavlovském chrámu v Petrohradě. O jejich pravosti se ale dodnes vedou spory, někteří vědci a církevní hodnostáři jsou přesvědčeni, že těla mrtvých beze stopy zmizela.

Foto: Profimedia.cz

Nalezené ostatky carské rodiny byly uloženy v Petropavlovském chrámu v Petrohradě

Vyšetřování vraždy Mikuláše II. a jeho rodiny bylo před dvěma lety obnoveno a pozůstatky byly exhumovány. Jejich soudní expertíza nebyla ještě dokončena, po jejím skončení bude mít poslední slovo pravoslavná církev. Její vedení totiž v roce 2000 vyhlásilo posledního cara a zavražděné členy jeho rodiny za svaté.

Tichon prohlásil, že jedním z nových poznatků soudního zkoumání jsou stopy po úderu šavlí na těle Alexeje, následníka trůnu a syna Mikuláše II. O podobném zranění se dosud nevědělo. Alexej, pátý carský potomek a jediný syn Mikuláše II. a jeho ženy Alexandry Fjodorovny, byl zavražděn ve věku 14 let. Carevič celý život trpěl hemofilií, vážnou poruchou srážlivosti krve.

Reklama

Související témata:

Výběr článků