Hlavní obsah

Čaputová: Podpora Ukrajině se vyčerpává

27. 3. 2023, 10:43 • Aktualizováno 27. 3. 2023, 11:16

Podpora Ukrajině se vyčerpává materiálně i morálně, na Slovensku možná ještě výrazněji než jinde, upozornila v pondělí na bratislavské konferenci o zahraniční politice prezidentka Zuzana Čaputová.

Foto: Václav Šálek, ČTK

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová

Článek

„Co se týče možné vojenské pomoci, zdroje nejsou nevyčerpatelné. Pokud neinvestujeme i do obranného průmyslu, tak se nebudeme moci pohnout dále, ani při naší vlastní obraně. Podpora Ukrajině se vyčerpává i z hlediska podpory veřejnosti, na Slovensku patrně nejvíce,“ uvedla Čaputová.

Slovensko opakovaně pomohlo Kyjevu, který už více než rok čelí invazi Ruska, také dodávkami vojenského materiálu.

Dezinformace snižují podporu veřejnosti

Podle Čaputové je většina Slováků i nadále nakloněna přijetí uprchlíků z Ukrajiny, většina si ale rovněž myslí, že jejich život se příchodem běženců zhoršil.

„Dezinformace a dezinterpretace jsou využívány k tomu, aby snížily veřejnou podporu pro kroky, které jako země děláme. I díky tomu narůstá rozdíl mezi rozhodnutími, které jako stát děláme, a postoji našich občanů,“ řekla slovenská prezidentka.

Čaputová uvedla, že v zemi stoupá riziko ztráty společenské podpory pro zahraniční politiku. Budoucnost zahraniční orientace Slovenska se v souvislosti se zářijovými předčasnými parlamentními volbami stává podle ní patrně nejdůležitějším tématem svého druhu od druhé poloviny 90. let, kdy země na rozdíl od svých sousedů vypadla z první vlny rozšiřování NATO.

Strany nynější proevropské a proatlantické vlády premiéra Eduarda Hegera by podle průzkumů už neshromáždily potřebnou většinu ve sněmovně. Naopak stoupá podpora Směru Roberta Fica. Ten by podle březnového průzkumu agentury Focus vyhrál volby se ziskem 17,6 procenta hlasů. Straně Hlas-sociální demokracie Petra Pellegriniho by dalo svůj hlas 17,1 procenta Slováků a klesla by na druhé místo. Po vzniku nové strany Demokraté premiéra Eduarda Hegera by se ocitlo mimo parlament nejsilnější vládní hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti OLaNO Igora Matoviče (4,3 %). To přitom vyhrálo minulé volby se ziskem 25 procent.

Je to sabotáž, myslí si Fico

Loni v září ztratila Hegerova vláda většinu v parlamentě a v prosinci vyslovili poslanci kabinetu nedůvěru. Předčasné parlamentní volby se v zemi budou konat 30. září 2023.

Darování stíhaček bylo protiústavní, protože vláda nemá důvěru parlamentu
Robert Fico

Mezi slovenskými politiky nepanuje shoda ohledně vojenské podpory Ukrajině. Projevilo se to také při nedávném rozhodnutí země předat Ukrajině nevyužívané stíhačky MiG-29.

Ficova strana už avizovala, že kvůli tomu podá na členy vlády premiéra Eduarda Hegera trestní oznámení pro podezření ze zneužití pravomoci veřejného činitele, porušování povinnosti při správě cizího majetku a sabotáž. Fico to řekl v televizi Markíza.

„Bylo to protiústavní, protože vláda nemá důvěru parlamentu,“ řekl Fico.

Slovensko darovalo sousední zemi, která čelí útoku Ruska, celkem 13 stíhaček MiG-29, z nichž čtyři už odletěly na Ukrajinu.

Na Ukrajinu dorazily první slovenské stíhačky. Budou sestřeleny, reaguje Moskva

Zahraniční

Reklama

Související témata:

Výběr článků