Hlavní obsah

Britského vojáka soudí za dezerci, odmítl bojovat v Afghánistánu

3. 8. 2009, 16:22 – Londýn

Před britským vojenským soudem stanul v pondělí britský desátník Joe Glenton. Sedmadvacetiletý voják se odmítl vrátit do Afghánistánu a jako první příslušník ozbrojených sil veřejně odsoudil válku v Afghánistánu, která se podle něj nedá vyhrát, napsala agentura AFP.

Foto: Toby Melville , Reuters

Joe Glenton

Článek

Voják je obviněn z dezerce poté, co po dvouleté službě v armádě odmítl v roce 2004 vrátit se do Afghánistánu. Hrozí mu až dva roky vězení. Obviněný se cítí nevinen.

Při pondělním předběžném stání před vojenským soudem na základně Bulford v Salisbury v jihozápadní Anglii bylo pouze rozhodnuto, že příští stání bude 4. září. 

Minulý týden se voják obrátil na premiéra Gordona Browna. Glenton v dopisu předsedovi vlády vyjádřil "hluboké znepokojení" nad tím, že odvaha britských vojáků se stala nástrojem zahraniční politiky USA. "Válka v Afghánistánu nesnižuje hrozbu terorismu a zdaleka nezlepšuje život Afghánců, jen seje smrt a zármutek po celé zemi. Británie nemá v této zemi co dělat," napsal Glenton.

V Afghánistánu působí kolem 9000 britských vojáků. Od začátku války zde zahynulo nejméně 191 Britů. Podle nejnovějších průzkumů je 58 procent Britů přesvědčeno, že válka v Afghánistánu je odsouzena k neúspěchu a že vojáci by se měli vrátit domů.

Reklama

Související témata:

Výběr článků