Hlavní obsah

Blaira rozzlobila poznámka, že invaze do Iráku by mohla být nelegální

Novinky, rei
Londýn

Bývalému britskému premiérovi Tonymu Blairovi se nelíbila poznámka, že by invaze do Iráku mohla být nelegální, jestliže ji OSN neschválí rezolucí. Vyplývá to z dokumentu, který odtajnila vláda a o němž informoval deník The Daily Telegraph.

Foto: Baz Ratner , Reuters

Tony Blair

Článek

Na list s varováním od ministra spravedlnosti lorda Goldsmithe, že by invaze mohla být nelegální, nespokojený Blair šest týdnů před vpádem vojsk do Iráku v březnu 2003 připsal: „Tomu prostě nerozumím“. Jeho pobočník doplnil: „(Premiér) specificky uvedl, že v té věci nepotřebuje další rady“.

Dokument byl odtajněn pro potřeby Chilcotovy komise vyšetřující okolnosti britské vojenské angažovanosti v Iráku. Lord Goldsmith dával opakovaně najevo, že s invazí do Iráku bez souhlasu mezinárodního společenství nesouhlasí. Blairovi to napsal dvakrát. Odtajněný list byl druhým v pořadí.

Po setkání s americkými představiteli a britským velvyslancem při OSN ale Goldsmith své stanovisko zmírnil, před poslanci tři dny před invazí řekl, že vojenský zásah bez nové rezoluce OSN je v souladu s mezinárodním právem.

Blair dostane medaili za mír

Mezitím americké středisko pro ústavu oznámilo, že Blairovi udělí prestižní medaili za zásluhy o mír, k níž se váže i finanční odměna 100 000 dolarů (přes dva milióny korun). Cenu v minulosti dostal například Nelson Mandela či Bill Clinton a George Bush starší. Právě Bill Clinton, který je šéfem střediska, Blairovi v září cenu předá.

Tony Blair invazi do Iráku obhajoval argumentem, že teroristické útoky z 11. září 2001 změnily hodnocení rizika, a jelikož existovalo podezření, že irácký diktátor Saddám Husajn má k dispozici zbraně hromadného ničení, nešlo tolerovat další Saddámovy úhybné manévry v souvislosti s mezinárodními sankcemi.

V současnosti Blair zastává post vyslance tzv. Blízkovýchodního kvarteta.

Související témata:

Výběr článků

Načítám