Hlavní obsah

Europoslanci schválili evropskou pobřežní a pohraniční stráž

6. 7. 2016, 13:58 • Aktualizováno 6. 7. 2016, 14:52

Evropský parlament ve středu potvrdil vznik společné evropské pohraniční a pobřežní stráže. Stráž, ustavená na základě nynější evropské agentury Frontex, má pomoci zefektivnit ochranu vnější unijní hranice. Cílem EU je, aby nová agentura se širšími pravomocemi mohla začít pracovat před koncem letošního roku.

Foto: Reuters

Příslušník evropské pohraniční stráže Frontex eskortuje migranty z ostrova Lesbos na trajekt.

Článek

Velkou většinou europoslanců schválené nařízení definuje pravomoci nově vznikající pobřežní a pohraniční stráže a posiluje možnosti ostrahy hranic unie pro případy nelegálního překračování, pašování či obchodování s lidmi.

Jak připomněli ve společném prohlášení místopředseda Evropské komise Frans Timmermans a eurokomisař pro vnitro Dimitris Avramopulos, bude moci stráž zasahovat ve výjimečných případech, kdy členská země EU nebude sama zvládat situaci na vnější hranici.

Rezervní tým

K dispozici má nově být "zásobárna" zdrojů a odborníků, jež nabídnou státy unie. V tomto rezervním týmu má být pro případ potřeby nejméně 1500 lidí, kteří mají být na žádost postižené země uvolněni z ostatních států do pěti pracovních dnů.

Vyslání týmů také může členským zemím navrhnout Evropská komise v případě, že by migrační tlak ohrožoval fungování schengenského prostoru.

„V reakci na nekontrolovatelnou migrační vlnu se podařilo přijmout nová pravidla o společné ochraně hranic. V okamžiku, kdy členský stát EU nezvládá nepřiměřený tlak migrantů na své vnější hranici a bude ohroženo fungování schengenského prostoru, nastupuje jako posila tým pohraniční či pobřežní stráže“, řekl Jaromír Štětina (TOP 09), místopředseda podvýboru EP pro obranu a bezpečnost.

Když stát odmítne stráž, hrozí mu vyloučení ze Schengenu

„Mohli jsme se přesvědčit, že bez této společné stráže nemůže schengenský prostor fungovat a přinášet tak výhody evropským občanům. Přidanou hodnotu EU stráže však nevidím pouze v zajištění bezpečných hranic a účinném řízení migrace, ale také v efektivnějším boji proti terorismu či závažné přeshraniční kriminalitě,” uvedl europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který je členem výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní záležitosti.

Ochrana vlastních hranic je výsostným právem každé členské země EU a nařízení nakonec neobsahuje zvažovanou možnost zásahu evropské stráže i proti vůli dotčeného státu.

Ostatní členové EU však budou moci v případě, že určitý stát odmítne s novou agenturou spolupracovat, rozhodnout o dočasném zavedení kontrol na jeho hranicích - tedy o vyloučení ze schengenského prostoru volného pohybu.

Dalším úkolem agentury má být spolupráce při navracení těch osob, které nemají v EU právo na azyl, zpět do třetích zemí.

S plánem přišla Evropská komise loni v prosinci. Summit EU stejný měsíc rozhodl, že návrh musí být státy unie odsouhlasen ještě v první polovině letošního roku, tedy za nizozemského předsednictví EU.

Členské země s kompromisním textem návrhu o pobřežní stráži opravdu souhlasily na konci června. Po středečním rozhodnutí parlamentu je ještě třeba hlasování o určitých právních a jazykových parametrech návrhu a poté definitivní formální potvrzení státy unie.

Anketa

Souhlasíte se vznikem společené evropské pobřežní a pohraniční stráže?
Ano
93,6 %
Ne
6,4 %
Celkem hlasovalo 2935 čtenářů.

Reklama

Související články

Výběr článků