Hlavní obsah

Druhý klon se narodil lesbičkám

4. 1. 2003, 14:35 – WASHINGTON
Novinky, BBC, DPA, ČTK

Údajně druhé klonované dítě na světě se v pátek večer narodilo nizozemskému lesbickému páru. Oznámila to z Washingtonu agentura AFP s odvoláním na sdělení předsedkyně společnosti Clonaid, Francouzky Brigitte Boisselierové.

Foto: René Mušálek
Článek

"Druhé dítě se narodilo v pátek. Je to holčička a má se velmi dobře," řekla v telefonickém rozhovoru Boisselierová. Dítě se podle ní narodilo "v deset večer", bylo menší než to první, vážilo 2,7 kilogramu a přišlo prý na svět přirozenou cestou. "Jeho rodiči jsou dvě lesbické maminky z Holandska."

Na dotaz, ve které zemi se dítě narodilo, Boisselierová odmítla odpovědět s tím, že chce zachovat anonymitu "rodičů". Boisslierová ovšem místo narození údajného dítěte nesdělila a neuvedla ani žádný jiný důkaz pro svá tvrzení, stejně jako tomu bylo loni v prosinci, kdy oznámila narození prvního klonovaného dítěte jménem Eva americkému manželskému páru. Údajná narození obou dětí dosud žádný nezávislý zdroj nepotvrdil.

Důkazy chybí

Vědci po celém světě se na tvrzení Clonaidu tváří se značnou nedůvěrou a informace o narození Evy otevřeně zpochybňují. Všímají si hlavně skutečnosti, že Eva, narozená v neznámé zemi, se má vrátit v těchto dnech do USA. "Děti, které přišly na svět císařským řezem, nemohou cestovat letadlem přinejmenším čtyři týdny," řekl v televizi CNN specialista na umělé oplodnění Panos Zavos. Společnost Clonaid navíc nepodala sebemenší důkaz, jímž by mohly být například vzorky DNA.

Zajistíme lidstvu nesmrtelnost

Clonaid je napojen na sektu raeliánů. Zakladatelem sekty je někdejší popový zpěvák Claude Vorilhon alias Rael (56). Ten tvrdí, že klonováním lidstvo získá nesmrtelnost. "Chceme dosáhnout toho, co slibuje náboženství, tedy věčného života," prohlásil nedávno v tisku. "Těsně před smrtí odebereme člověku mozek a vložíme ho do naklonovaného těla. Tak bude člověk moci žít dále se všemi vzpomínkami, původním charakterem, vlastním myšlením," tvrdí Rael.

Reklama

Související témata:

Výběr článků