Hlavní obsah

Doněčtí separatisté ohlásili znárodnění všech podniků

20. 5. 2014, 18:48 – Kyjev • Aktualizováno 20. 5. 2014, 19:20

Separatisté v Doněcké oblasti v úterý splnili své výhružky a ohlásili znárodnění všech podniků na území Donbasu. Informovala o tom agentura Interfax-Ukrajina s odvoláním na prohlášení šéfa samozvaného parlamentu takzvané Doněcké lidové republiky Denise Pušilina.

Foto: Efrem Lukatsky, ČTK/AP

Separatisté v ulicích Doněcku

Článek

"Nemám už sílu dál bránit touhám a přáním obyvatel Doněcké oblasti," odůvodnil své rozhodnutí Pušilin. Neupřesnil ale, jak budou separatisté znárodňování provádět.

Krok má být podle ukrajinských médií přímým útokem na oligarchu Rinata Achmetova, který se dnes povstalcům otevřeně postavil a na protest proti nim zorganizoval protestní akci ve svých závodech. [celá zpráva]

Podle zpravodajského serveru Ostrov Achmetov na "znárodnění" v úterý zareagoval utvářením vlastních bojových oddílů Štít, které mají chránit jeho podniky před útoky povstalců.

Achmetov na východě Ukrajiny zaměstnává 300 000 lidí a podle místních novinářů tam rozhoduje bezmála o všem.

Vyzýval k jednotě

Jeho úterní akce může mít velký dopad na vyhrocený spor povstalců s kyjevskou vládou. Achmetov až dosud s přímou podporou nového režimu váhal, i když opakovaně vyzýval k zachování jednoty země.

Ukrajinský parlament dnes schválil "memorandum o míru a porozumění", které předpokládá decentralizaci státní správy a posílení pravomocí místních samospráv. Podle televize Espreso má právě tento slib být odměnou pro Achmetova, který prý bude mít decentralizované orgány na východě země pod kontrolou.

"Vyhlašujeme plné znárodnění všech podniků oblasti," uvedl Pušilin ve zvláštním televizním provolání. "Souvisí to s tím, že oligarchové na Donbasu odmítli platit daně Doněcké lidové republice. Dál platí kyjevským úřadům, a tím je podporují," konstatoval.

Demonstrace v den voleb

"Donbaský lid" podle Pušilina svůj názor vyjádří na demonstraci, kterou separatisté svolali do Doněcka na 25. května. Právě ten den se budou na Ukrajině konat prezidentské volby, které vzbouřenci hodlají bojkotovat.

List Ukrajinska pravda dnes informoval o sporech, které údajně rozkládají tábor doněckých separatistů. Rozpory se prý vyhrotily v okamžiku, kdy "Doněcká lidová republika" začala formovat své orgány, tedy parlament a vládu. Hlavní slovo ve vedení těchto orgánů mají prý separatisté z hlavní povstalecké bašty Slavjanska, což se ostatním povstaleckým centrům nelíbí.

Poslušnost prý vypověděli vzbouřenci z Horlivky, kterou proruské síly ovládají stejně jako Slavjansk a Kramatorsk. Některým "ministrům" doněcké vlády se prý zároveň nelíbí kampaň, kterou slavjanští aktivisté v čele s Pušilinem rozpoutali proti mocnému Achmetovovi. Někteří členové vlády prý z tohoto důvodu rezignovali.

Reklama

Související články

Výběr článků