Hlavní obsah

Dítě vylosovalo nového patriarchu koptské církve v Egyptě

4. 11. 2012, 11:31 – Káhira

Biskup Tavardos byl v neděli zvolen novým patriarchou koptské ortodoxní církve v Egyptě. K volbě došlo v katedrále Svatého Marka v Káhiře. Hlavu významné křesťanské menšiny určilo dítě se zavázanýma očima tažením z lístků se jmény tří kandidátů. Koptové věří, že k nim takto promlouvá Bůh. Nový patriarcha povede věřící v neklidné době, kdy v zemi sílí vliv islamistů.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

Koptská církev v Egyptě má nového patriarchuVideo: Reuters

 
Článek

Patriarchovi Tavardosovi je 60 let a byl poradcem minulého patriarchy Šenudy III., který zemřel po čtyřicetiletém úřadování v březnu ve věku téměř 90 let. Nový nejvyšší představitel církve bude mít za úkol mimo náboženského vedení koptů i hledání postoje k sílícím islamistům v zemi, představovaným letos zvoleným prezidentem Muhammadem Mursím.

Volbě předcházel pečlivý výběr kandidátů. Přijímáni byli podle agentury AP pouze takoví kandidáti, kteří se v minulosti nezapojili do církevních nebo mezietnických sporů, včetně střetů s islamisty.

Na egyptské politické scéně se koptská ortodoxní církev přidává k liberálům a sekulárním stranám a společně brojí proti prosakování islámského práva šaría do připravované ústavy, napsala agentura AP.

Egyptští křesťané tvoří asi deset procent z 83 miliónů obyvatel Egypta.

Reklama

Související témata:

Výběr článků