Hlavní obsah

Další evakuační let přepravil z Afghánistánu do Kataru 156 lidí

10. 9. 2021, 22:17 – Kábul

Další let katarských aerolinií Qatar Airways v pátek přepravil z afghánského Kábulu do katarského Dauhá 156 lidí, informovala televize Al-Džazíra. Jde o druhý podobný let od doby, kdy se na konci srpna z Afghánistánu definitivně stáhly americké síly a správu kábulského letiště převzalo islamistické hnutí Tálibán.

Foto: Wana News Agency, Reuters

Ulice afghánského Heratu

Článek

Podle oznámení Bílého domu bylo na palubě 19 amerických občanů. Francouzská tisková agentura AFP dříve uvedla, že letem cestovalo také 49 Francouzů s rodinami.

Mluvčí Národní bezpečnostní rady Bílého domu upřesnila, že odjezd Američanů zprostředkovala vláda USA a že další dva američtí občané a 11 osob trvale pobývajících v USA opustilo zemi pozemní cestou.

V prohlášení doplnila, že USA dále intenzivně pracují na tom, aby zajistily bezpečný odjezd z Afghánistánu dalším americkým občanům i Afgháncům, kteří s USA spolupracovali během jejich působení v asijské zemi. Francouzské ministerstvo zahraničí sdělilo, že francouzští občané budou následně z Kataru dopraveni do Paříže spojem, který zajistí vláda.

Ve čtvrtek přepravilo letadlo z Kábulu do katarského Dauhá podle agentury AP asi 200 lidí včetně Američanů. Tento let byl prvním z Kábulu podobného rozsahu od konce srpna, kdy se ze země stáhli poslední vojáci amerických a spojeneckých sil a skončily evakuace organizované jednotlivými vládami západních zemí.

Děvčátko se narodilo na palubě evakuačního letadla

Blízký a Střední východ

Hnutí Tálibán, které ovládlo Afghánistán souběžně se stahováním cizích vojenských misí, dříve oznámilo, že umožní cizincům a Afgháncům s platnými cestovními doklady zemi opustit. O slibu ale panovaly až do poslední chvíle pochybnosti. Odlety se uskutečňují několik dní poté, co Tálibán oznámil složení své nové vlády.

Katar se jako klíčový prostředník mezi západními zeměmi a Tálibánem podílí na obnově provozu kábulského letiště. Vyslal na místo techniky a další odborné síly, které mají zajistit bezpečnost a letovou kontrolu.

Odchod z Afghánistánu podle bývalého šéfa Mossadu dopadne na celý svět

Domácí

Reklama

Související témata:

Výběr článků