Článek
Obří dílo vyroste na východním okraji tibetské náhorní plošiny a podle odhadů vyjde na 170 miliard dolarů (3,6 bilionu korun). Odhaduje se, že přehrada vyprodukuje až 300 miliard kilowatthodin elektřiny ročně, čímž by měla přispět k pokrytí energetických potřeb nejen Tibetu, ale i dalších částí Číny.
Projekt vyvolává obavu z vysídlení lidí v Tibetu a dopadů na životní prostředí níže po proudu řeky v Indii a Bangladéši. Úřady zatím počty lidí, kteří budou muset opustit své domovy, neuvedly a o ekologických dopadech mlčí, píše BBC.
Čínská státní média uvedla, že vodní dílo je „bezpečný projekt, který upřednostňuje ekologii, posílí rozvoj regionu a přispěje k cílům Pekingu v oblasti klimatické neutrality“.
Podle čínských představitelů vodní dílo nebude mít zásadní dopad na životní prostředí ani na zásobování vodou v oblastech níže po proudu. Indie a Bangladéš jsou ale znepokojeny.
Neziskové organizace včetně Mezinárodní kampaně za Tibet (ICT) uvádějí, že přehrada nenávratně poškodí tibetskou náhorní plošinu a miliony lidí žijících níže po proudu se mohou potýkat s vážnými dopady na své živobytí.
Připomínají, že vodní elektrárna Tři soutěsky si vyžádala přesídlení 1,4 milionu lidí.
Zprávy naznačují, že obří výstavba si vyžádá vyvrtání nejméně čtyř 20 kilometrů dlouhých tunelů přes horu Namčhe Barwa, které odkloní tok Jarlung Cangpo, nejdelší tibetské řeky.