Hlavní obsah

ČEZ v Albánii narazil, musí připojit zpět k síti všechny vodárny

17. 11. 2012, 16:10 • Aktualizováno 17. 11. 2012, 20:58

ČEZ začal v Albánii připojovat zpět k síti všechny vodárny, které v pátek odpojil kvůli vysokým dluhům za elektřinu. Firma tak reaguje na sobotní rozhodnutí soudu v Tiraně.

Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

ČEZ zřejmě z Albánie úplně odejde.

Článek

ČEZ se k odpojení vodáren rozhodl po řadě neúspěšných jednání s albánskou stranou. Odpojení elektřiny vyřadilo z provozu čerpací stanice a omezilo dodávky pitné vody domácnostem i firmám. Pohledávky firmy se zde vyšplhaly na 38 milionů eur (asi 971 milionů Kč).

Albánský energetický regulátor také zahájil proces odebrání licence tamní divizi firmy ČEZ. Pokud albánská strana dluh neuhradí, ČEZ nevylučuje mezinárodní arbitráž vůči albánským úřadům.

Albánská policie v průběhu soboty v řadě okresů donutila zaměstnance ČEZ obnovit dodávky elektřiny. Společnost poté večer, na základě soudního rozhodnutí, začala odpojené vodárny opět sama připojovat. "Vzhledem k poslednímu rozhodnutí soudu v Tiraně, CEZ Shpërndarje okamžitě zahajuje opětovné připojování všech vodáren, které byly kvůli vysokým dluhům odpojeny od sítě," uvedla firma v tiskové zprávě vydané večer v Albánii.

Některé pracovníky české společnosti policie zadržela. "Šest našich lidí je stále od včerejška (pátku, pozn. red.) na policii, která na ně uvalila vazbu na základě podání trestního oznámení od vodáren o zneužití pravomoci. ČEZ s tímto postupem zásadně nesouhlasí, jedná se o zásah do fungování soukromé společnosti, distributora, jenž má plné právo odpojit od dodávek elektřiny ty, co jí řádně neplatí," zdůraznila mluvčí společnosti Barbora Půlpánová.

ČEZ má s investicí v Albánii potíže delší dobu. Tamní firmy často za odběr elektřiny neplatí. Albánský regulátor navíc loni téměř dvojnásobně zvýšil tarify, které distribuční firma CEZ Shpërndarje platí státem vlastněné elektrárenské společnosti. Zároveň ale nepovolil distribuční firmě promítnout zdražení do cen pro odběratele.

Divize CEZ Shpërndarje je ztrátová, což se promítá i do hospodaření celé Skupiny ČEZ. Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš uvedl, že nejpravděpodobnějším řešením situace bude odchod ČEZ z Albánie.

Reklama

Výběr článků