Hlavní obsah

Izraelci cvičí myši proti teroristům

4. 2. 2011, 6:59 – Jeruzalém

Bezpečnostní kontroly na letištích budou mít možná na starosti myši. Izraelští vědci sestrojili detektor, který je vzhledem podobný tělesnému skeneru. Uvnitř ale ukrývá tři komory a v každé z nich čenichá osm speciálně vytrénovaných myší. Dnes to na svém, napsal na internetových stránkách magazín NewScientist.

Foto: Profimedia.cz

Článek

Podle odborníků podávají tito hlodavci dokonce přesnější výsledky, než jakými se mohou pochlubit psi nebo rentgenové přístroje. Na rozdíl od psů, kteří jsou k vyhledávání výbušnin a narkotik rovněž připravováni, nepotřebují myši neustálou součinnost s cvičitelem, ani žádné motivační povzbuzování. Novinka by se mohla také zamlouvat odpůrcům tělesných skenerů, kterým se nelíbí, že tato zařízení testované osoby na monitorech doslova vysvléknou.

Prohlídka se podobá průchodu běžným detekčním zařízením. Cestující se pod rámem detektoru na okamžik zastaví, aby se vzduch, který místem proudí, dostal k myším. Jakmile zaznamenají stopu jedné z osmi klíčových výbušnin, jejichž pachu jsou vycvičeny se vyhnout, uchýlí se do postranní komory, což spustí poplach. Aby se vyloučily falešné alarmy, musí takto zareagovat nejméně dva hlodavci.

"Je to, jako když ucítí kočku a utečou. A ten útěk my detekujeme," vysvětlil Eran Lumbroso, který za objevem stojí. Jeho firma doufá, že se závěrečnými částmi výzkumného projektu jim pomůže větší společnost.

Zkouškou prošli v obchodním domě

Zařízení prošlo loni testem. V jednom z telavivských obchodních domů cvičené myši správně odhalily z tisícovky nakupujících 22 lidí, kteří u sebe měli cvičné vzorky výbušnin.

Vědci mysleli na vhodné zvířecí podmínky k práci. "Pracovní směna" myší trvá čtyři hodiny a s jejich odchodem "do důchodu" se počítá po 18 měsících.

Reklama

Související témata:

Výběr článků