Hlavní obsah

Trump podle soudu nesmí tajit daňová přiznání. Jsem oběť pronásledování, stěžuje si

9. 7. 2020, 17:23 – Washington

Nejvyšší soud USA ve čtvrtek rozhodl, že má newyorská prokuratura právo dostat finanční záznamy prezidenta Donalda Trumpa. Toto právo zatím ale nepřiznal Kongresu. Verdikt v ostře sledovaném sporu soudci vynesli v době kampaně před listopadovými prezidentskými volbami. Trump na rozdíl od svých předchůdců dlouhodobě odmítá svá daňová přiznání zveřejnit.

Foto: Carlos Barria, Reuters

Americký prezident Donald Trump

Článek

V obou případech devět soudců rozhodlo v poměru hlasů 7:2. V případě Kongresu se nyní věcí bude zabývat soud nižší instance.

Reakce šéfa Bílého domu na sebe nenechala dlouho čekat. „Je to politické pronásledování. Budu pokračovat v boji proti zkorumpovanému New Yorku,” napsal na Twitteru Trump.

Porážka pro Trumpa: Soud nařídil bankám vydat Kongresu jeho finanční záznamy

Amerika

Newyorská prokuratura o Trumpovy finanční záznamy požádala v rámci vyšetřování, které zahájil demokratický prokurátor za Manhattan Cyrus Vance. Ten se zabývá kauzou kolem prezidentových mimomanželských poměrů s pornoherečkou Stormy Daniels a modelkou Karen McDougalovou z let 2006 a 2007.

Vance chce prověřit, zda ve finančních výkazech prezidentova společnost Trump Organization neukryla peníze vyplacené oběma ženám za mlčení v kolonce „výdaje na právní služby“. Falšování účetních dokumentů je podle zákonu státu New York trestný čin.

Trumpovi hrozba impeachmentu vynáší

Domácí

Marně se naopak snaží k finančním dokumentům Trumpa prozatím dostat výbory Sněmovny reprezentantů, které jsou pod kontrolou demokratů. Ti tvrdí, že dokumenty mohou obsahovat informace o případném střetu zájmů šéfa Bílého domu. Trump se hájí tím, že jejich čin je protiprávní a politicky motivovaný.

Americký prezident svá daňová přiznání dlouhodobě odmítá zveřejnit, přestože od dob Richarda Nixona to udělali všichni prezidenti USA.

Reklama

Související témata:

Výběr článků