Hlavní obsah

Trump pohřbil Ivanu na golfovém hřišti. Díky tomu za něj zřejmě nebude muset platit daně

31. 7. 2022, 18:56 – New Jersey

Bývalý americký prezident Donald Trump nechal pohřbít svou nedávno zesnulou exmanželku Ivanu v areálu svého golfového klubu v New Jersey. Tím z něj v podstatě udělal hřbitov, který podle newjerseyských zákonů nepodléhá dani z příjmu, nemovitosti ani prodeje.

Foto: Seth Wenig, ČTK/AP

Bývalý prezident USA Donald Trump na golfovém turnaji v Bedminsteru. Ve zdejším areálu svého golfového klubu nechal pohřbít svou bývalou manželku Ivanu Trumpovou.

Článek

Ivana Trumpová je pohřbená nedaleko první jamky na hřišti Trump National Golf Club v Bedminsteru. Stala se tak prvním člověkem, o kterém se ví, že je pohřben na jednom z Trumpových golfových hřišť.

Její hrob působí poměrně nuzným dojmem, místo pořádného náhrobního kamene je opatřen je skromnou tabulkou, může to však být jen dočasné řešení, než bude zhotoven náhrobek.

Trumpová byla pohřbena minulý týden a vzápětí se vyrojily spekulace o tom, že výběrem místa se chce její bývalý manžel vyhnout daňovým povinnostem.

V New Yorku se konal pohřeb Ivany Trumpové

Amerika

Novinářka Phoebe Wall Howardová upozornila, že stát New Jersey vyjímá hřbitovy z povinnosti platit za pozemek daně a hřbitovní společnosti z povinnosti platit celou řadu daní od daně z příjmu až po například dědickou daň.

O tom, že se Trump snaží vyhnout placení daní za hřiště, jak jen může, svědčí i další skutečnosti.

Už v roce 2012 se snažil nechat hřiště prohlásit za hřbitov, narazil ale u místních úřadů, které mu návrh zamítly kvůli obavám, že by Trumpovy plány vybudovat na pozemku rodinné mauzoleum, kde by jednou byl sám pohřben, mohly narušit místní scenérii. Podle plánů mělo mít oltář, deset hrobek a téměř šestimetrové kamenné obelisky.

Poté plány změnil na vybudování více než tisícovky hrobů, později zase chtěl z hřiště udělat „soukromý rodinný hřbitov o deseti hrobech“. Následně plány opět změnil a chtěl na hřišti vybudovat hřbitov s 284 hroby, které by nabídl k odkoupení členům klubu.

Kozy místo daní

V roce 2016 vysadil na pozemku malé stádo koz, čím se golfové hřiště kvalifikovalo do kolonky „farmářská půda“, která má v New Jersey rovněž dramaticky ponížené daně. Trump tak místo 80 tisíc dolarů (1,9 mil. korun) platí za pozemek jen 16 dolarů a 31 centů (necelé čtyři stovky korun), napsal britský deník Daily Mail.

V roce 2017 Trumpova organizace v úředním dokumentu uvedla: „Pan Trump si výslovně vybral tento pozemek jako místo svého posledního odpočinku, protože je to jeho oblíbený pozemek.“

Trump byl prvním americkým prezidentem za 40 let, který nezveřejnil svá daňová přiznání. List The New York Times v roce 2020 uvedl, že za poslední dvě dekády zaplatil Trump na daních v roce 2016 pouze 750 dolarů a neplatil žádné daně v deseti z předešlých patnácti let.

Reklama

Výběr článků